| doarEu001 a întrebat:

problema mea este ca am fost la doctor deoarece urinam des si aveam si niste scurgeri. analizele de col mi-au iesit bune si mi-a dat pastile pentru infectie urinara pe cale orala, pastile pentru imunitate si pentru candidoza ovule si crema.am intrerupt ovulele si crema pentru ca mi-a venit ciclul mai devreme cu cateva zile decat anticipasem si le-am continuat dupa, restul le-am luat normal.problema este ca imi vine sa ma duc la baie la fel de des noaptea, scurgerile nu le mai am atat de intense, mai rar.care poate fi problema? nu-mi mai permit inca un controlsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Pentru infectia urinara trebuia sa faci tratament 10 zile cu antibioticul recomandat, fara intrerupere. Daca ai facut corect tratamentul si l-ai terminat, dar simptomele persista, probabil ca microbul responsabil de infectia ta urinara a fost rezistent la antibioticul luat. Mergi la medicul de familie si ia un bilet de trimitere pentru analizele de urina (ex. sumar de urina si urocultura) si de secretie vaginala, pe care le poti face gratuit la orice laborator care are contract cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau. Biletul pentru analize e valabil 10 zile. Daca il iei pe 29 decembrie, il poti folosi pana pe 8 ianuarie.
Sanatate!

| doarEu001 explică (pentru Empathizer):

Nu mi-a dat antibiotic.si le-am luat asa cum mi le-a prescris...

| Empathizer a răspuns (pentru doarEu001):

Concret, ce tratament ai facut pentru infectia urinara?

| doarEu001 explică (pentru Empathizer):

Tavanic 500mg la 12h timp de 7 zile...

| doarEu001 explică (pentru Empathizer):

24h.scuze

| Empathizer a răspuns (pentru doarEu001):

Tavanic este un antibiotic (levofloxacina). Probabil ca microbul responsabil de infectia ta urinara a fost rezistent la levofloxacina. Fa analizele pe care ti le-am sugerat, ca sa vezi cum stai dupa tratament si cu ce te poti trata in continuare.
Iti doresc un An Nou cu sanatate!

| doarEu001 explică (pentru Empathizer):

Nu stiam ca e antibioticstraight face oricum, multumesc mult pentru sfaturi.toate cele bune si tie.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te-ai vindecat din cauza ca ai intrerupt tratamentul si el nu a avut nici o eficienta. Tratamentul NU se intrerupe in timpul menstruatiei, nu inteleg de ce ai fi facut asa ceva. Din pacate iti trebuie alta consultatie si un alt tratament, mai puternic, poate chiar injectabil.

| doarEu001 explică (pentru Brigaela):

Mi-am intrerupt ovulele si crema, scria si pe prospect ca trebuie intrerupte, adica tratamentul pentru candidoza. cel pentru infectie si pastilele pentru imunitate le-am luat in continuare cum mi le-a prescris medicul.intr-un fel cred ca ma si gandesc la asta, sa ma duc la baie, chiar cum m-am pus in pat. ziua nu mai am probleme...

| Brigaela a răspuns (pentru doarEu001):

Poate fi si o problema psihologica daca mersul la baie nu e constat distribuit pe timpul perioadei cat esti treaza.