| bestfully a întrebat:

Am si eu o problema. Am o greutate foarte mica pentru varsta mea(si inaltime) si am senzatia ca creierul meu nu mai functioneaza normal. In momentul in care ies din casa si merg putin mai mult ma simt foarte rau. Am o stare de nelinste, simt ca ma sufoc, am senzatia ca innebunesc, ca imi pierd controlul, totul mi se pare ireal, si nu pot sa ma calmez.Lumea se uita ciudat la mine pe strada si mi-au zis ca sunt foarte palida. Stau in casa si plang ca nu mai pot sa ies nicaieri. Mie imi place foarte mult sa ma plimb. Oare e din cauza greutatii mici? Sau am nevoie de un psihiatru. Mi-e frica sa nu o iau razna. Mentionez ca am fost surmenata intelectual, am cam exagerat cu invatatul. Nu stiu cum sa scap de starile astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

BuNA.am trecut si eu prin astfel de stari.Oricui i se poate intampla-deci nu te panica. uite si un pupic sa te mai inveseles:*.asa si acum sa iti spun niste secretebig grin:
-Nu ai o greutate mica si nici inaltime,sunt oameni mai slabi si mai mici ca tine cu sigurantahappy
-Ai un suflet bun,vad si dein text. si ne-ai spus si noua,deci nu tii doar pentru tine.
-Mananca sanatos-fructe,legume din abundenta,si cumpara si o cutie de Multivitamine te vor ajuta foarte mult.
-Fa putina miscare,plimba-te,iesi cu cineva in care ai cat de cat incredere si care te intelege. Daca simti ca nu te intelege nimeni,nu uita un lucru:
Dumnezeu te iubeste foarte foarte mult(chiar daca nu crezi in el,chiar daca ai gresit,chiar daca te simti rau)
Si nu te mai gandi la aspectul fizic, chiar nu conteaza, aspectul fizic conteaza pana a la 20 22 de ani, apoi conteaza ce si cum gandesti.Fii pozitiva, viata e frumoasa, trage ofuga pana la biserica si ai sa vezi cat de bine ai sa te simti apoi.Promit.
Uite inca un pupic sa iti fie mai bine:*

| freakazoid a răspuns:

Poate duci lipsa de vitamine, vitaminele B au foarte multe de-a face cu sistemul nervos. vitaminele C si E sunt anti-oxidanti deci si ele ajuta.
Si incearca sa te mai si relaxezi, iesi cu prietenii la o bere in oras (daca ai peste 18 ani bineinteles), las-o mai moale cu invatatul, pur si simplu distreaza-te cateva zile pe saptamana.

| ionutzu94 a răspuns:

Mai ia o pauza de la invatat du-te la pshiholog, spune-le parintilor tai ce patesti, incearca sa mananci mancare bogata in proteine carne lapte oua peste.
Du-te si intalnestete cu prieteni, colegi sa socializezi.

| DoraDora17 a răspuns:

Eve,iti dai seama, in primul rand ca trebuie sa consulti mai multi medici; poate si un psihiatru, un endocrinolog, dar mai intai mananca. Dupa ce citesti asta, du-te si ia-ti un mar, un sandwich sau ceva de mancare.
Nicio problema, astept.

Opreste-te din atat invatat si intrab-o pe mama ta ce sa faci, spune-i cum te simti.Probabil c e din cauza greutatii mici.Cati ani ai? Poti sa-mi zici prin mesaj privat sa te ajut mai mult. Crede-ma ca la 9 ani aveam parca 1, 20 sau 1, 30m inaltime si ma simteam aproximativ LA FEL ca tine. M-am apucat sa mananc serios si sa fac baschet si tenis si acum, am 1, 70m inaltime si 55 kg, deci da, sunt cam slaba. Nu cred ca o ia razna, da` doar consulta un medic.

Te rog sa ma anunti dupa aceea si pe mine prin mesaj privat cum te mai simti.
Iti doresc numai bine, si sa te faci repede bine!
PWP.

| brokenwing a răspuns:

Mergi la medic!