| Dontforgettosmile a întrebat:

Cat mai dureaza? Ce sa fac? Simt ca innebunesc. Sunt o persoana foarte sociabila si extrovertita si de 6 saptamani stau numai in casa abia am iesit de cateva ori ca pot numara pe degetele de la o mana.Si simt ca o iau razna de cateva zile incoace.Ma doare capul zilnic si nu trece cu niciun calmant. Am stari de ameteala groaznice si proasta dispozitie cat incape! Incerc sa dorm dar nu pot ca sunt agitata. Am tot incercat sa imi ocup timpul cu diferite activitati. Cu prietenii socializez destul online dar nu e la fel.Si cu invatatul sunt la zi si deja ma plictiseste si ma doare capul. Iar creierul meu isi face scenarii din filme horror in legatura cu situatia din lume.Ce pot face sa nu ajung la nebuni? Voi cum treceti peste, a mai patit careva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| dianacosma a răspuns:

Bună, Dontforgettosmile!

În primul rând, te felicit că ai grijă de sănătatea ta şi a celor din jur stând acasă pe perioada pandemiei, aşa cum cer şi autorităţile, în ciuda faptului că îţi este atât de greu!

Din câte descrii, simptomele par de înţeles pentru situaţia în care stai mult în casă. Şi e cu atât mai uşor de înţeles ştiind că ai din câte spui o nevoie poate chiar mai mare decât media de interacţiuni faţă în faţă şi ieşit. Sunt momente dificile pentru toţi şi nu eşti singură în asta.

Este foarte bine şi recomandat ceea ce faci deja: te asiguri că ai interacţiuni sociale aşa cum se poate şi îţi menţii mintea ocupată cu activităţi cum ar fi învăţatul. Aş vrea să îţi mai ofer câteva recomandări pentru aceste stări, dacă doreşti să le încerci şi să vezi ce impact au.

Să "ieşi" din casă în orice spaţiu privat ai tu - o grădină proprie, un balcon sau măcar la fereastră. Ca să ai parte de aer proaspăt şi să te poţi uita şi la distanţă.

Încearcă să îţi programezi şi activităţi care nu sunt pe calculator. Ştiu că în aceste zile mulţi depindem de mediul online pentru activităţi pe care înainte le realizam faţă în faţă, dar statul mult timp în faţa unui ecran poate explica cel puţin parţial unele simptome pe care le enumeri, cum ar fi dureri de cap, ameţeală, anxietate. Poţi combina această sugestie cu prima.

Fii atentă şi la alimentaţie. Pe cât se poate, încearcă să ai parte de varietate şi cât mai mulţi nutrienţi şi vitamine. Acest lucru îţi ajută corpul să facă faţă mai bine situaţiei.

Un alt aspect care poate să lipsească în izolare şi poate avea legătură cu ce descrii este şi mişcarea. Pentru multe persoane este ceva ce s-a redus stând în casă. Îţi propun să încerci să incluzi diverse tipuri de mişcare în programul tău. prin diverse activităţi pe care le realizezi. Acest lucru poate ajuta pe partea de anxietate şi starea generală a corpului.

Perioada aceasta este şi o provocare să înlocuim în mod creativ ceea ce ne luam necesar şi bun din ieşirile dinainte. Sper ca sugestiile de mai sus să îţi dea nişte idei şi să te simţi mai bine.

Dacă doreşti, poţi să scrii aici pe TPU şi despre scenariile pe care ţi le faci, care sunt horror, în cazul în care este ceva specific care te îngrijorează şi despre care vrei să vorbeşti sau să să clarifici. Eu şi colegele mele suntem aici şi îţi vom răspunde.

Cât despre teama de a nu ajunge la nebuni, nu ştiu situaţia ta specifică, dar pot să îţi spun că în perioade cu pandemii este ceva obişnuit să apară dificultăţi psihice, din cauza lucrurilor care se petrec. Asta de cele mai multe ori nu înseamnă probleme grave sau că trebuie să te internezi. Sunt încercări de adaptare în situaţii neobişnuite. Apar tot felul de emoţii şi acestea sunt în mare parte normale privite în contextul situaţiei. Este important că vorbeşti despre ce se întâmplă cu tine şi te încurajez să continui să o faci oricând simţi nevoia. Nu ca să eviţi să ajungi "la nebuni", ci pentru că suportul social este esenţial în situaţii dificile şi sunt convinsă că, împreună cu alte obiceiuri sănătoase, te ajută mult să treci prin această perioadă.

| Dontforgettosmile explică (pentru dianacosma):

Multumesc frumos pentru raspuns! Acesta chiar este un raspuns pentru care am si pus intrebarea, nu pentru cei care pare ca au raspuns in batjocura. Chiar ma incurajeaza si voi incerca sa fac mai multa miscare, in special in aer liber in jurul casei.Scenarii "horror" precum ca va dura ani buni si ca nu voi rezista atat in casa si fara socializare, ca totul va fi online si nimic practic si ne robotizam cu totii, ca nici scoala nu va mai fi decat online (mie imi placea sa socializez mult la scoala) ca tot ce ma facea fericita candva nu se va mai realiza si voi intra in depresie.Si in usoara masura e si frica de virus, daca il iau bunicii mei care sunt sensibili si asa deja.

| dianacosma a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Mă bucur să aud că ceva dintre sugestii a rezonat cu tine şi te gândeşti să încerci. Sună că ai motivaţia şi disponibilitatea să găseşti perspective noi şi idei şi să te adaptezi la situaţiile care apar. Această atitudine este o resursă minunată în vremuri de schimbare. Într-o anumită măsură este normal să ne gândim la diverse scenarii în perioada asta, pentru că nu ştim cu siguranţă ce va fi şi au apărut deja nişte schimbări "peste noapte". Ce poţi ştii sigur este ce se întâmplă chiar acum, cum te simţi, cum te adaptezi. Îţi propun să iei pe cât posibil câte o zi pe rând. Nu ştim cât va dura pandemia, însă omul este o fiinţă socială prin natura sa, chiar dacă unii mai mult decât alţii. Mulţi aşteptăm cu drag de alte persoanesă se încheie situaţia aceasta cu izolarea. Ai grijă de tine şi multă sănătate!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat mai dureaza? Pai macar inca 6 săptămâni

| Mosotti a răspuns:

De la 15 mai o sa fi libera, mai ai putina rabdare ca altfel ajungi pe patul de spital si te vei cazni sa respiri! Ca la nebuni nu ajungi, dar dincolo ai mari sanse sa ajungi.
Lasa ca-s oameni care stau la parnaie 4 ani si nu mai ajung la nebuni, dar aia au gresit, trebuie sa te controlezi inca 3 saptamani, mult a fost, putin a mai ramas!
Adica aia pot sta ani si nu au mai nimic, si tu nu poti sa mai stai 3 saptamani? Ce naiba!
Aveai voie sa iesi si sa te plimbi zilnic.

Eu trec f bine, am n activitati si nu am probleme, mai ies afara cum e permis si aia e! Te inneci ca tiganul la mal?
Fruntea sus ca va fi bine, putina rabdare, e pentru sanatatea ta!
Si daca situatia e mai nasoala, ar fi 3 paturi cu aparate si 10 pacienti, si oare care va fi conectat sa scape?! Nu te juca.
Asa s-a intamplat in Italia sau si mai nu stiu unde.

| Ineys a răspuns:

Gaseste un hobby: pictat/desenat/cantat/dansat ce vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo a răspuns:

Unii asa suntem facuti de fapt...

| Emazio a răspuns:

Si eu simt nevoia sa ies iar cu ceilalti insa nu e asa apasatoare, ma joc mult pe calculator, muncesc si mai fac din proiectele de la facultate. Iar timpul tot trece

| JulyDreams a răspuns:

Stai fetito in casa si ai rabdare inca putin ca in vreo luna si ceva ne elibereaza. Aia de la parnaie cum stau inchisi cu anii? Animalele cum stau inchise in casa toata viata? Tu te plangi ca stai de 6 saptamani.
Fa-o pentru comunitatea in care traiesti si pentru bosorogi mai ales, ca ei sunt mai sensibili. Daca nu iesi, n-ai cum s-o iei si nici s-o dai mai departe. Fa-o de frica amenzii macar. Sper ca te-am motivat.

| JulyDreams a răspuns:

Apropo, poti sa iesi pentru activitate fizica individuala, pe langa casa, fara sa socializezi cu nimeni. Putina miscare o sa te ajute sa te simti mai bine. Completezi declaratia pe proprie raspundere si o iei la tine.
https://www.mai.gov.ro/......aspundere/

Răspuns utilizator avertizat
| anșa a răspuns:

Dacă îți iubești românia cu 40 de milioane de locuitori stai in casă. Sau dacă ești așa de superenergic făte voluntar la spital și vezi focarele din toată țara, condițiile, și săraci oameni murind cu zecile pe zi că un bou sau o capră o ieșit afară că era prea extrovetit și o luat și timp de 10 zile o dat și la alți.
Iar după so trezit cu febră la spital. să vezi dacă îți mai e ieși pe afară. În loc să zici vo da proste că ești pus de oparte

| Luca7797 a răspuns:

Sincer, analizând situația de față nu stiu ce altceva ai putea face fiindca trebuie respectate regulile. Oricum trebuie să ai niște activități care iti plac, e plin pe internet de idei, iar în legătură cu amețeala, iti trebuie aer curat, sincer chiar nu stiu decat sa deschizi un geam sau sa stai la balcon daca ai. Acum trebuie să ne adaptăm fiindca nu putem iesi ca vrem din cauza unor minorități. Ciao, ceaw!