| Elena_2807 a întrebat:

Am si eu o problema. De cateva zile mi se zbate ochiul stang. Nu cred in interpretarea populara a acestei afectiuni, nu sunt deloc superstitioasa. A inceput sa devina foarte stresant. Daca stie cineva care sunt cauzele reale ale acestei afectiuni si ceva remedii i-as fi recunoscatoare. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Daca esti stresata poate fi o reactie energetica a ficatului (liver wind - nu am alta rima pentru asta) sau deficenta energetica a inimii si splinei. Pentru remedii trebuie sa ne spui si alte simptome pe care le ai (insomnie, dureri intercostale, iritabilitate, palpitatii, slabiciune, cum este scaunul, etc.). Functie de asta poti se pot recomanda niste remedii; daca esti inca in strainatate si ai acces la o farmacie cu remedii orientale este ca si rezolvat. Cel mai usor remediu care imi vine in minte acum, asa, fara alte informatii, ia un pachet mare de ceai de sunatoare (100 g cel putin), pune-l intr-un saculet de panza, pune-l in dreptul ficatului si deasupra pune un ciorap flausat plin cu sare calda/fierbinte. Ia o carte si citeste sau mediteaza. Fa apoi o baie fierbinte la picioare si da-te la sfarsit pe talpi cu ulei esential de lavanda. Pune-ti o pereche de ciorapi caldurosi si maine toate au sa sa vada altfel si fara zbatere de ochi. Multa sanatate! (PS - in ce ai PhD-ul?)

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Lipsa de calciu sau magneziu sau oboseala excesiva a ochiului. Cel mai bine un control oftalmologic

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nici eu nu cred in superstitii big grin Ti se zbate din cauza oboseliwinkingCel mai bine ar fi sa dormi mai mult.Sa fi odihnitawinking Si sa iti faci un masajwinking
Sper sa iti treaca!kiss

| remus a răspuns:

Pentru mine cand mi se zbate ochiul stang stiu sigur ca ma cert cu cineva, caut pe cat posibil sa nu am tangenta cu nimeni o ora doua, dupa care se linisteste.

| lynysyk a răspuns:

In cazul meu mi s-a spus ca e de la un nervisor, ajuta putin masaj si calm.

| georgianna a răspuns:

Si eu am aceasta problema de aproape 2 ani.Am mers la medic, mi-am facut analizele-nivelul calciulului intr-adevar scazut.Am urmat foarte multe tratamente cu diferite tipuri de Calciu, insa am obtinut rezultate pe termen scurt. Cea mai buna metoda pentru mine a fost acupunctura cu electrostimulare-m-am simtit mult mai bine si spasmele chiar au incetat timp de o luna. Din pacate problema a redevenit actuala. Te rog tine-ne la curent, spune-ne ce recomandari/tratament ai primit din partea medicului.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba despre spasmofilie, lipsa de calciu trebuie sa faci niste analize recomandate de medicul de familie ii explici situatia, eu iau Magne B6 si suplimente cu calciu, apare mai ales in anemii si stres, nu sunt superstitioasa deci, am mers la medic cu atat mai mult ca intr-o perioada mi se zbateau si muschii de la coltul buzei uneori, asa ca am luat tratament si acum ma simt foarte bine, sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Am avut si eu aceeasi problema. A fost un simptom al unei pareze faciale afrigore, manifestat cateva zile mai tarziu. Daca ai stat in curent incearca, fara a intra in panica insa, ( e doar o exp personala), sa iei millgama - un complex de b-ri, ceva antinevralgic si sa eviti curentul sau spalatul pe cap cateva zile. Ar mai putea fi si o lipsa de calciu. Succes si sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai poate sa fie si o blefarita. E o afectiune a ochilor ce se manifesta la miopi. In caz ca nu porti ochelari ar tb sa-ti faci un control si la oftalmolog, stie el mai bine tongue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca cand ti se zbate ochiul sting e de rau iar cand ti se zbate ochiul drept e de bine

| mirceas a răspuns:

Sigur aici ar fi vorba de stres, incordare si multa atentie incearca sa fi relaxata si acest nerv nu se va mai contracta.

| Elena_2807 explică:

Va multumesc tuturor pentru informatii si sfaturi. Pana la urma datorita voua stiu care e problema. In ultima perioada...cam de o luna incoace sunt destul de stresata si obosita (e perioada sesiunii si s-au acumulat destule nopti de nesomn). O sa tin cont de sfaturile voastre.