| Panait_Mihnea_1990 a întrebat:

Am si eu o problema de curand am fost la un control de ochi si am descoperit ca am 0.50 cu 0.25 la celalalt si nu stiu plus sau minus dar stiu ca nu vad de la departare apoi dupa ce mi-am luat ochelarii am simtit o diferenta dar foarte infima adica m-as fi asteptat la altceva. Este doar pentru ca am dioptria foarte mica sau ce ca nu inteleg (ps:sunt miop nu stiu daca ajuta pentru raspuns.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SelenaFTW a răspuns:

Daca esti miop inseamna ca ai dioptriile cu minus.Nu ai observat o mare diferenta pentru ca dioptriile astea sunt foarte mici. Pe la 1.0-1.5 o sa vezi mare diferenta

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

0,25 sunt diotrii foarte mici, e normal sa nu fi vazut o diferenta mare

| francut a răspuns:

Ce ti-a spus medicul? Ochelarii nu sunt numai pentru citit? La dioptriile astea, asa cred. Daca ii porti si pe strada, risti sa-ti strici ochii de tot.