| M1XTaP3 a întrebat:

Am si eu o problema de la un timp imi vine arsura pe gat dar nu mereu cateodata cand mananc maii mult dar nu ma doare nimic pur si simplu doar atat imi vine arsura m.am gandit ca poate am inceput de gastrita dar am citit pe net si scria ca simtomele de gastrita se manifesta prin balonare dureri de stomac si altele ....Nu stiu ce sa zic ati patit si voi ca mine vrodata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Ai probleme de digestie. Nu este chiar prima urgenta medicala, dar trebuie sa mergi numaidecit la medic. Cu analize gasesti cauza si medicul iti va da remediul. Altfel, problema se va agrava si vei avea probleme toata viata.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Refluxul gastroesofagian este un proces normal, fiziologic care consta in deplasarea retrograda, fara efort, a continutul gastric catre esofag. Refluxul gastroesofagian apare de mai multe ori pe zi, in special dupa mese voluminoase, fara sa produca simptome sau leziuni ale mucoasei esofagiene.

Boala de reflux gastroesofagian (BRGE) apare cand cantitatea de continut gastric care reflueaza in esofag este peste limitele normale, determinand aparitia simptomelor, asociate sau nu cu leziuni esofagiene (ex. esofagita). Aceasta este consecinta depasirii mecanismelor normale antireflux."--- citeste in continuare :http://www.cdt-babes.ro/articole/reflux-gastroesofagian.php

| mgtow a răspuns:

Renunta la bauturile acidulate si dulciuri/alcool. O sa treaca dar sa consumi apa cand vine ca sa se duca inapoi

| doctorandus a răspuns:

Daca mananci mancare veche sau alterata, nu se prea digera. Mananca numai mancare proaspata si in caz ca-ti mai vine acid ia niste bicarbonat de sodiu cu un pahar de apa. Insa sa nu iei prea mult bicarbonat.