| DestinyDD a întrebat:

Am si eu o problema imi cade parul rau nu stiu ce sa mai fac, il am lung si NU FOLOSESC PLACA daca la asta v-ati gandit.Am folosit ulei de ricin, sampon Revalid si nimic tot continua sa-mi cada de vreo 3 luni tot asa o tine, am fost si vopsita acum nu mai sunt.Am fost la dermatolog mi-a dat niste vitamine din alea de par dar tot nu si-au facut efectul desi le iau de ceva timp chiar nu stiu ce sa mai fac. Aveam un par foarte des si bogat si acum e vai de el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O dereglare hormonală, stres, o afecțiune internă, etc.
Mergi să fă analize de sânge și consultă și un alt dermatolog dacă metodele folosite nu au avut niciun efect!
Sănătate.
Pa, pa.

| costis a răspuns:

Este de un sampon de la Hofigal pentru caderea parului cu menta si Q10, dar nu este si contra ingrasarii parului, deci rezolva una dar deranjeaza pe partea ailalta. Altul mai bunisor este Dove, dar nu are acelasi efect impotriva caderii parului. Daca ai o activitate f stresanta ( ex ai mult de invatat, sesiune) ar putea fi si asta o cauza.

| Scarlettt a răspuns:

Buna. ai lipsa de fier sau de caciu asa am patit si eu sad si iau fier pentru ca mi am facut analzise si am lipsa mare de fier si de aia pica parul!
oO zi buna pa-pa sper ca te-am ajutat funda puppy dog eyes

| Danitzu a răspuns:

Sunt niste fiole de la vichy...sunt foarte bune. dar sunt cam scumpebig grin

| gabriela93 a răspuns:

Cere medicului tau de familie sa iti faca o trimitere pentru analize si ar fi bine sa consulti si un endocrinolog, caderea parului putand avea si cauze hormonale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, Xonia! Si eu sunt fata si am aceeasi problema. Parul meu, sarmanul de el, e vai si amar si nu mai stiu ce sa mai fac. Am primit cateva sfaturi, vezi daca te ajuta cu ceva :
- Cand te speli pe cap nu folosi apa fierbinte ci calduta pentru ca apa fierbinte usuca firul de par si ii scade din rezistenta si elasticitate.
- Daca ai parul lung ( banuiesc ca daca e des si bogat e lung nu? - si al meu la fel ) nu il mai prinde in coada ( de cal ) sau coc pentru ca radacina parului si firele tale subtiri din cap nu mai pot sa respire si tot prinzandu-le cu elasticul mai rau le faci pentru ca le strangi iar cand iti tragi elasticul tot mai cade cate 10 fire odata. Mai bine lasa-l liber sa se,, dezmeticeasca ", mai ales noaptea.
- Intreaba la un frizer sau la o farmacie de o crema Midollo placenta - e tot ceva pentru caderea parului, eu o folosesc si nu imi mai cade parul asa de rau. Bine acum, eu o folosesc de putin timp si nu a apucat sa isi faca efectul cum trebuie dar vad ca isi face efectul repede.
- Nu purta deseori palarii si alte chestii pentru capsorul tau ala mic ( in afara de banderole ) din acelasi motiv ca si la elasticele de par. Chestia cu banderolele este sa le pui putin mai jos de radacina parului ca ea sa aiba loc sa respire. Palariile acopera si varful capului si e evident ca vor sufoca radacina. Sper ca e o explicatie bunawinkingwinkinghappy
- Iti mai dau un sfat : Foloseste sampoane care hidrateaza parul pentru ca acesta are nevoie de vitamine ca sa fie rezistent si puternic. De asemenea mananca multe fructe si legume pentru ca iti hranesc parul cu fibre si vitamine si il fac mai sanatos. Cu cat consumi mai multe scade riscul caderii parului pentru ca este hidtratat si revitalizat deci s-ar putea sa te ajute aceasta metoda pe cale naturala. Poate o sa dureze ceva pana isi face efectul dar daca iti doresti atat de mult sa nu-ti mai cada parul te descurci tuwinking
Acum, poate este totusi o problema medicala cu parul tau, dar nu iti doresc asta.
Stiu ca o sa faci ce-ti trece tie prin capsorul tau, dar incearca si sfaturile astea ca nu mori daca faci un efortwinking Sper sa-ti rezolvi problema. Merit o fundita?batting eyelasheshee hee

| theodora_4966 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic ca si mie imi cadea parul dar dincauza ca foloseam placa... m-am pieptanat de multe ori pe zi si m-am spalat cu sampoane scumpe ai grija la sampoanele ieftine cumparati de la farmacie si clatestete cu un amestec de albus de ou si laptewinkingsper ca ti-am fost de folos:*:*fundita?

| Andrei_Bortoi_1989 a răspuns:

Http://www.facebook.com/RemediiNaturisteDinPlante Lipsa colagenului din organism provoaca caderea parului si subtierea parului. Va recomand unu dintre produsele noastre Beauty Formula. Daca aveti intrebari, nu ezitati sa ma intrebati