Întrebare recomandată | FamousGirl4 a întrebat:

Neata! Am o problema destul de mare. IMI CADE PARUL. Am 13 ani jumate, mananc dulcuri beau sucuri, ca orice copil de altfel dar, mananc foarte multe fructe. Uneori renunt la mancare in favoarea fructelor. Parul continua sa cada. De 2 luni nu mai folosesc placa, feonul, nimic ce are caldura foarte mare. In schimb imi fac masti, in fiecare saptamana de 4 luni. Parul s-a regenerat, nu mai are acele fire despicate ale placii. Ma dau destul de des cu ulei de ricin in cap, galbenus de ou, etc etc.
Nu stiu ce sa mai fac. Am un sampon de la Gerocossen Activa plant, impotriva caderii parului. Vreau altceva de masti nu stiu ceva sfaturi. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai o dieta mai mult vegetariana( nu mananci carne, ficat), ai toate sansele sa fii anemica iar caderea parului este cauzata de lipsa de fier din organism. Du-te la medicul de familie sa-ti indice niste analize fiindca daca am dreptate, pana nu-ti tratezi anemia, dai banii degeaba pe tratamente externe.

| onasis1961 a răspuns:

După ce faci baie cam câte fire rămân în piepten? Între 70-100 este normal, es vor regenera.

| MihaelaDart a răspuns:

Este normal sa-ti cada parul, se regenereaza. In cazul ca este mult mai mult, incearca sa inlocuiesti samponul de la Klorane cu Keratina, daca il iei pe cel cu 400ml iti ajunge pentru tine cam 4-5 luni. Efectele se vad dupa 2 saptamani. Pentru intarirea radacinii firului de par, unghii si piele, sunt vitamine de la Wallmark, intreaba la farmacie.
Ca masca naturala, pentru o ora daca reusesti sa stai cu ulei de masline aplicat pe toata suprafata parului, infasurat intr-un prosop ori o punga. Poti aplica in uleiul de masline si ulei de ricin si vitamina A pe care o gasesti la farmacie.

Daca nici dupa asta nu si-au facut efectul, consulta un medic, posibil sa fie si ceva pe interior, hormonal ori o lipsa de vitamine.

Bafta!

| greatLOL a răspuns:

I-auzi bai deci folosesti placa de la varsta asta ma? laughing)) Nuj poate ca is baiat dar eu zic sa te duci la o farmacie cu maicata/taicatu sa spui ce ai si iti recomanda alea de acolo ce trebuie. Ia si tu ceva mai popular happy De ex Nivea *** nu stiu laughing

| William a răspuns:

Lasa mai, nu te mai speria ca acum este la moda sa fii cheala http://blog.zap2it.com/pop2it/miley-cyrus-mohawk-gi.jpg

| FamousGirl4 explică (pentru William):

Ma bucur ca ma incurajezi laughing

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Asa esti tu, la fiecare fata ii cade parul si miewinking exista sampoane pentru asa cvea dar dc sa cumperi daca asta e natural sa se intample?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alpecin e cel mai bun. Si desi suna ciudat, incearca sa nu mai treci mereu cu mana prin par

| kitten95 a răspuns:

Foloseste asta: ulei de masline extravirgin(neaparat de asta, e cel mai bun, dar e si scump) si ulei de ricin. le amesteci si te dai pe par de fiecare data cand te speli pe cap cam cu 1 ora sau 2 inainte. si eu am avut problema asta si am incercat reteta si a functionat. daca ai sampon impotriva caderii parului atunci e bine sa pui si balsam din aceeasi gama. sau poate ai nevoie de alt brand. nu toate sunt la fel. poate asta nu e portivit pentru tine.

| Eliene a răspuns:

Buna!
Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie si sa ceri o trimitere catre dermatolog. Acolo vei putea face o analiza a firului de par care costa aprox. 20 lei, astfel incat doctorita iti va putea recomanda tratamente adecvate pentru tipul tau de problema.
Nu arunca banii pe lucruri luate dupa ureche!
O zi faina!

| Miah a răspuns:

Bună. Du-te la farmacie şi cere şampon Alpecin pentru căderea părului. Şi mie îmi cădea groaznic până am început să-l folosesc. Ia şi capsule de la Doppel Herz pentru păr. Te va ajuta. Mult succes

| fetiza a răspuns:

Hei buna intreaba farmacista daca are ceva un sampon ceva sa te ajutewinking

| Fma_Densys_1998 a răspuns:

Hei! si eu am avut probleme cu caderea parului si mi-am facut masti cu ulei de susan(adica pur si simplu il aplici si stai cateva ore)in cateva sapatamani dupa aplicare o data la 2 zile, parul meu numai cadea si incepea sa se vada rezultate, cat si in cresterea lui.Nu prea iti recomand solutiile farmaceutice pentru ca pot avea chiar si un rezultat negativ.Iti mai recomand o solutie cu petrol care este buna pentru caderea parului.