| EU13Nmc a întrebat:

Salut, nu ma pricep la introduceri asa ca o sa trec la subiect....de cateva luni am o problema cu mancare mai toata mi se pare ca are un gust si miros foarte ciudat in special mezelurile, carne de diferite tipuri, ceapa, usturoi etc. nu stiu cum as putea sa caracterizez gustul si mirosul dar pur si simplu imi e imposibil sa mananc, toate de mai sus au acelasi gust/miros, totusi mai am o problema si cu ouale ....la fel gust si miros oribil dar de data asta diferit. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ficatul este supra solicitat, m ai ia o pauza cu mezelurile si maninca iaurt, brînză de vaci, o supă de pui, niste lămîi portocale si grapefruit aceste fructe ajuta la detoxifierea ficatului, si ia niste vitamine niste spirulină sa scapi de toxinele din corp, corpul este plin de toxine, si ficatul numai face față el i ti da alerte ca s-a saturat de ce vrei tu sa i dai, mezeluri, carne tocată cîrnati si altele. Daca bei, numai bea, daca fumezi opreste te.

| EU13Nmc explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca ficatul cauzeaza simptomele astea .....ar fi foarte plauzibil, am avut o perioada mai nasba in care am recurs la alcool, si daca ma gandesc cam atunci au aparut simptomele, daca ajuta cu geva inainte de perioada asta nasba am avut circa 6 luni in care nu am consumat absolut nimic

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EU13Nmc):

Alcolul este bombă la ficat il distruge. Mergi sa faci o ecografie pana nu este prea tirziu, poate mai poti salva ficatul prin regim si vitamine, sa nu ajungi la transplant ca ăla este ultimul drum, ce varsta ai?

| EU13Nmc explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am aproape 18 ani, daca ar fi vorba de regim pot spune ca am deja o alimentatie destul de sanatoasa, mai ales de cand nu mai pot manca cele de mai sus

| aditimus a răspuns:

Consulta un specialist mai ales unul de nutritie.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca e asa de drastic ca in descrierea ta suna ca ceva neurologic.
Discuta treaba asta cu medicul de familie, o sa iti recomande niste investigatii.