| m4n1ak a întrebat:

Am stat azi toată ziua în soare, si la orele de vârf şi tot timpul, cam 6 ore de la 12-18 fără să mă dau cu vreo crema sau ceva... Acum sunt foarte rosu si ma ustura pielea rău. Am citit pe net ca statul în soare fără protecţie poate creea boli ale pielii sau cancer al pielii. Ce pot sa fac acum? Sa scap de roseata si sa nu se complice in vreo boal ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Copiliţă a răspuns:

Si eu am patit-o, si nu am nici o boala, mi-au aparut niste alunite mici mici, un fel de pistrui dar mai pronuntati la nuanta.
Oricum sigur nu ai che fsa ieis din casa, mai ales s ate imbraci. Deci :
1. Faci baie/dus doar cu apa rece ( cat de rece suporti ).
2. Sa ai constant pielea hidratata.
Iar ca sa mai ameliorezi durerile :
1. Otet cu apa si il aplici pe piele.
2. Iuart il aplici pe piele iar cand se strage, dus cu apa rece.
Nu dureaza mult perioada asta, maxim 4 zile.
Deci vei fi bine.
:3

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul tau de cancer de piele s-a dublat si nu poti face nimic in privinta asta. Va trebui sa-ti supraveghezi alunitele si pentru orice chestie nou-aparuta sau care isi modifica aspectul, va trebui sa te duci la dermatolog. Trebuie sa intelegi ca exista doua perioade de risc: una in urmatoarele luni (risc mai mic, dar existent, ca o alunita pe care o ai deja sa se transforme in cancer) si peste 10-20 de ani (risc mai mare).
pentru roseata te poti da cu iaurt tinut la rece in frigider. Sau foarte buna este solutia reparatoare dupa plaja de la Avene

| terminallyCapricious a răspuns:

Stai linistit, nu ai cum sa faci cancer la piele doar din atat.Te sfatuiesc totusi sa te dai cu aloe vera pentru a diminua durerea provocata de arsurile solare. c: Data viitoare fii mai atent si foloseste crema solara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.E insolatie;
2.Da te cu alifie sau de la nivea e spray "Dupa plaja".
Primesc funda?