| bitsyboom111 a întrebat:

Am temperatura 38 de grade de vreo 2 zile si tot nu scade...am luat pastile, siropuri si degeabasad. ce as putea sa fac?(in afara de mersul la spital)ah da.acum cateva zile am mancat un covrig si din greseala mi-am muscat buza de jos, mi s-a facut o rana galbuie si umflata iar cand mananc ceva cald sau sarat innebunesc de durere...va rog din suflet sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Sezonul acesta aproape toți sunt răciți.
Trebuie să iei în continuare,în două zile durerea nu ți de ia cu mâna.
Nu trebuie să mergi la spital,trebuie să te duci la medicul de familie și el te va îndruma să iei pastile bune și alte remedii doctoricioase care le știe mai bine decât noi și decât tine.
Trebuie să iei pastilă de norofen,abocalmin,paracetamol sinus(recomandat la orice răceala de doctora mea foarte bună),coldrez,sirop de la hipocrate de răceală și gripă(am luat și mi-a trecut).
Mai întâi du-te la doctor și după cumperi niște medicamente poate îți prescrie el ceva mai bun.
Dar subliniez să iei siropul de răceală și gripă de la hipocrate,este foarte bun,mi-a trecut în câteva zile răceala.
La buză ai o infecție sau ceva. Spune-i doctorei/doctorului tău de familie și poate îți dă un unguent calmant bun.
Nu trebuie să te îngrijorezi! Nu rezolvi nimic, înrăutățești situația.

Sper că te-a ajutat răspunsul meu!
Sănătate multă!
Numai bine!
Ai mare grijă de răceala ta, netratată va duce la ceva și mai grav!

3 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ai o infectie, nu stiu daca la buza sau e vorba de altceva(o raceala, o viroza)cert e ca ai mare nevoie de antibiotic sa nu se agraveze.Mergi la medicul de familie sa-ti stabileasca clar diagnosticul si in functie de asta sa iti prescrie tratamentul.Multa sanatate!

| AlexaS a răspuns:

Pai mergi la medicul de familie nu cred ca ai studii de doctor sau ceva sa te poti trata, trebuie sa consulti un specialist poti sa ai o chestie minora care trece cu o injectie sau o pastila sau majora si sa se agraveze
so du-te la medicul de familie e cel mai bun sfat

| ionela121 a răspuns:

Bea ceaiuri multe si cumpara Coldrex ia nurofen si 2 pastile :paracetamol si algocalmin dar iale pe amndoua de-odata si sigur o sati scada si eu am febra si ieri am luat asa si mia scazut
oricum azi nu m-am dus la scoala