| Solix a întrebat:

Am TOC avansat.Cum ma ajuta Prozacul? Ce face?
Apropo da energie sau e sedativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti te rog sa nu te mai diagnostichezi singur si sa mergi la un specialist care sa iti spuna daca ai sau nu ceva? Nu de alta, dar ai fi surprins sa stii ca doar inventezi boli. Daca ai fi avut depresie avansata sau TOC avansat te-ai fi simtit atat de nasol ca nu ai mai fi avut chef nici sa traiesti, dar apoi sa faci ce faci tu aici pe TPU.
Ti s-a mai spus, Prozac e antidepresiv, functioneaza pentru depresie, cel mult anxietate. Si nu mai minti ca iei deja, daca ai fi luat nu ai mai fi pus intrebarile astea pe aici, ori asta ori psihiatrul tau chiar e idiot. Sau tu, fara suparare.

| Donsavas a răspuns (pentru Bondarel99):

Albinutza,TOC se manisfesta prin depresie uneori. El nu a primit medicatie fără diagnostic. Se simte bine acum fiindca își ia tratamentul.

| Donsavas a răspuns (pentru Bondarel99):

Te sedeaza ssri urile da in acelasi timp, te ajuta sa ti recuperezi energia dormind sau relaxandu te.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Donsavas):

Dar eu nu cred ca psihiatrul lui l-a diagnosticat cu TOC, uita-te la toate intrebarile lui, isi pune singur diagnostice. Si spera sa gaseasca pe TPU solutii salvatoare la toate problemele lui, in loc sa asculte de parerea specialistilor. Il intrleg, dar de multe ori ii intra pe o ureche si ii iese pe alta.
Si eu am am avut o perioada neagra in viata mea cu probleme asemanatoare, eram mai disperata decat el si am cautat pe net tot ce se putea despre situatia mea si am gasit foarte multe raspunsuri, la aproape orice si m-am vindecat singura, dar in niciun caz pe TPU nu gasesti solutii.

| Donsavas a răspuns (pentru Bondarel99):

Din cate vezi, are obsesii si e insistent. Ia medicatie pentru toc. Din pacate, cu medicatia pe care sunt învățați să o prescrie psihiatrii noștri, nu vindeci toc ul.
Se pare ca anticonvulsivantele sunt superioare antipsihoticelor care se mai prescriu in toc.

| minrest a răspuns:

Nu prea pari sa ai asta. Asta iti e diagnosticul? De ce nu citesti o carte despre boala asta?

| Cristine9595 a răspuns:

Este sedativ.

| MarcoXD a răspuns:

Sedativ