| Ioan489 a întrebat:

Am trei masele cariate. O sa ma duc la dentist, dar pana atunci, ce mai poate sa-mi faca? Mi le va trata si vor ajunge sanatoase ca inainte? In ce situatie nu se mai poate face nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca o masea este cariata mai putin de 75%, atunci inca o mai poate plomba. Si plomba poate sa dureze si o viata intreaga. (Daca nu traiesti mult. happy Glumesc.) Eu am o plomba de la 11 ani si acum am aproape 40.
Daca este cariata mai mult de 75%, o va scoate. Pentru ca nu mai are de ce sa lege plomba. Si daca ai bani, poate sa o inlocuiasca cu una confectionata, numai dupa ce se va vindeca gingia.
Dar de regula se plombeaza.
Nu trebuie sa te duci nici la cel mai scump, dar nici la cel mai ieftin. De aceea este bine sa mergi la 3 cabinete diferite care ti se par ca ar fi rezonabili in raport pret-calitate; le spui problema, se vor uita toti la dantura ta in mod gratuit, iti vor zice pretul, si numai dupa aceea vei alege unul.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti le va trata si plomba. Fix ca inainte nu vor fi ca nu mai au aceeasi integritate si rezistenta, dar o plomba pusa corect nu te va deranja ani de zile cel mai probabil.

In situatia in care este afectat prea tare nervul nu se mai poate face nimic

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Pai depinde daca sunt carii superficiale sau avansate.Prima data o sa-ti faca un detartraj iar apoi daca sunt carii superficiale o sa le curete cu un aparat si o le puna plomba. Daca sunt avansate va trebui sa-ti omoare nervul la fiecare si e mai mult chin.La cele avansate este nevoie de injectie in gingie iar la cele superficiale iti da doar cu un spray mentolat in gura.Dar oricum, dupa detartraj vei mai astepta cateva zile pana sa ti le rezolve, asa stiu ca se face in general.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Daca este cazul sa le trateze da, daca nu le va plomba si vor fi sanatoase, nu ca inainte cand nu aveau plomba pentru ca trebuie sa fi mai grijuliu cu ele.
Nu se mai poate face nimic cand sunt cariate tare si radacina atacata.