| PissyPunk a întrebat:

Am tulburari de vedere din cauza calculatorului... Exista ceva ce pot face ca sa imi indrept vederea fara a fi nevoie de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GRs a răspuns:

Mai exista si lentilele de vedere.Problema e ca o pereche de lentile trebuie schimbate la o luna sau doua, date jos in fiecare seara si trebuie sa le cureti odata la cateva zile(cel mai recomandad e sa le cureti zilnic). Lentilele nu pot cadea de pe ochi decat daca le atingi cu mana.

| Veromon a răspuns:

Oricum ochelari te baga intr-un cerc vicios, pentru ca o data ce ii porti, o sa iti creasca dioptriile si toata viata o sa stai la mana lor. Solutia cea mai buna, este ca la 55 de minute de lucru pe pc sa faci un repaus de 5 minute si sa priveste catre un perete alb, sau sa te uiti pe fereastra..in gol.

| kamael a răspuns:

Mai lasa frate calculatoru! Mai iesi si tu in lume la o terasa, intr-un parc, la un pahar de vorba, o sa-ti pierzi viata in pc-u ala!

| alex150897 a răspuns:

Ai doar doua trei variante 1 ochelarii 2 picaturi 3 dai lumina fundalului la minim... funda?

| ƒłᴀƦƺǭϞ a răspuns:

Lentile de contact happy funda? big grin