| Vlach a întrebat:

Am un abces sub maseaua din stanga jos,chestia e ca nu am febra,nu ma doare,doar ma jeneaza cand ating abcesul nu maseaua,il am de o luna si nu se intampla absolut nimic. Nu sunt sigur daca e un abces sau altceva, nu simt nici un gust in gura. Ce ar putea fi? este ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu te duci la dentist. Eu zic sa astepti pana faci o infectie frumoasa si iti pierzi dintii. e mai simplu

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate abcesul nu s-a vindecat cum trebuie sao o fi altceva, in caz ca te doare mergi la un dentist, daca nu te doare stai linistiti, te mai poti uita in oglinda sa vezi exact cum sta treaba.

| RobertMoon a răspuns:

Daca e abces încearcă să îl spargi ca pe un coș, așa am făcut și eu și a doua zi a dispărut complet.

| ziftode a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/abces
daca, cauti cuvantul necroza in pagina aia ai sa gasesti...
SE POATE MURI DE LA ABCES DENTAR! NOOOOOO SHlT!

tin minte PERSONAL ca m-am uitat ca la circ cum doctorul dentist la care asteptam, in fata mea il ameninta pe unul ca daca nu se duce maine la spital o sa cheme politia pentru ca trebuia dentist chirurg si daca ala nu se ducea putea sa moara

sper sincer ca te-am speriat indeajuns sa te duci la doctor!

| Raducons a răspuns:

Este o problema acolo, s-ar putea sa fie maseaua incarnata adica a intrat gingia in ea, cred ca asta este cauza.Trebuie consultat un dentist si sa faci o radiografie.

| Vlach explică (pentru Raducons):

Probabil,am avut ceva probleme cu maseaua de mine care incerca sa iasa

| Raducons a răspuns (pentru Vlach):

Atunci nu-ti face griji, o sa fie bine.
Poti sa consulti un dentist ca sa vezi ce spune si ca sa previ sa nu iasa rau, stramba, iti face o mica taietura daca considera ca nu poate iesi pe unde trebuie.

| Ionutcristian012345 a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la un dentist si acolo vei afla ce ai.
Cand e vorba de sanatatea ta nu numai tu, toti ar trebui sa fie constienti ca doar prin intrebari pe Internet nu te vei face bine. Problemele de sanatate difera de la caz la caz.