| danielb a întrebat:

Am un catelus ciobanesc (are 3 saptamani) si i-a murit mama.Il hranesc cu seringa! C-am cat lapte ar trebui sa-i dau pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lala20 a răspuns:

Mai bine hraneste-l cu un biberon. Trebuie sa ii dai mult, ai grija doar sa fie lapte bun, de preferabil si fiert ca daca are bacterii catelusul se imbolnaveste usor, mai si poate sa faca viermi la stomac! Nu stiu clar cat ar trebui sa ii dai (in ml), dar trebuie sa bea la fiecare 2 ore, asta atata timp cat e treaz, iar apoi de fiecare data cand se trezeste. Nu extraordinar de mult sa nu faca diaree! Succes cu micutul :* Funda

5 răspunsuri:
| Wihaela a răspuns:

Nu stiu, dar fi si uh atent la catel.cand incepe sa se agite, hraneste-l. dai putin cate putin, de dese ori.

| xXxRaduxXx a răspuns:

Cantitatea chiar nu stiu dar incearca sa nu ii dai doar lapte de vaca din acele ce se gaseste in magazine ca nu e gras de loc e ca si apa... daca nu ai de unde sa lapte din acela gras (in piata de la tarani) toarna lapte de cafea din acele din cutiute care are vreo (10% grasime) si combinal cu laptele normal din magazin. Sper ca te-a ajutat eu asa am facut cu 2 pisicute dupa ce le-a murit mama si acum sunt sanatoase si voioasebig grin

P. S: in caz ca face diaree dai ceva gen "smecta" ca ajuta f mult.

| Maryabaii a răspuns:

Cam 100ml.depinde daca si-a facut sistemul de hranire, poate nu poate sa bea atat de mult

| wizzardspin a răspuns:

Ar trebui sai dai pana nu mai vrea si atunci e gata

| Dracusorul a răspuns:

Dai cam 3 seringi pe zi. fundita?