| Roberta2006 a întrebat:

Am un colt la degetul inelar de la mana dreapta. Ma doare foarte rau si nu stiu cum sa-l scot! Va rog dati-mi niste idei dar sa nu fie dureroase!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drew_Patri_2000 a răspuns:

Ai putea mai intai sa i spui mamei tale sau aventual tu ai putea sa faci asta sa ti puna niste spirt(pe moment s ar putea sa doara)dar dupa o sa treaca si sa scoti acel colt cu o penseta si eu am avut si a functionat

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Se rezolvă la spitalul județean la urgențe, bineînțeles cu anestezie locală. Deci fără dureri.

| RobertMoon a răspuns:

Tine degetul în apă fierbinte circa 15', iar apoi încearcă să ridici colțul cu o forfecuță de unghii și să îl tai, metode fără durere nu exista decât dacă te duci la spital sa îți facă anestezie, dar pentru problema pe care o ai tu probabil se vor uita urat la tine, deci trebuie să suporți puțin durerea.