| anonim_4396 a întrebat:

Am un complex care imi sta in cap in orice secunda, minut, ora...
Sunt foarte slab, si nu gasesc cauza, plus ca nu pot sa ma ingras. Din aceasta cauza nu ies din casa, decat odata sau niciodata pe saptamana.De fiecare data cand merg pe drum privesc baietii de varsta mea, din jurul meu, si intr-un fel simt ca mi se uda ochii...cu fiecare pe care il vad, cu atat ma simt mai prost si cu chef de nimic.
Ma simt inferior complet... iubesc pe ascuns si imi e frica sa imi arat sentimentele, din cauza fizicului...(care la mine e critic ...complet)
As vrea sa ma sfatuiti, cum pot sa iau in greutate... daca exista solutii medicamentoase, suplimente incercate de voi care au dat rod...
Mananc normal, cateodata destul de mult, dar am colesterolul sub normal.
Orice sfat valoreaza, si m-ar putea ajuta.

Precizari : TSH din analizele endocrinologice este exact la jumatatea dintre valorile maxim si minim, deci nu cred ca sunt cauze endocrinologice.

Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| just4fun_8801 a răspuns:

Http://www.suplimente.ro/weight-gainer/ cauta si o proteina din zer buna si 4-5 zile / saptamana la sala si sa vezi in cateva luni (6-8) ca nu o sa mai ai complexul asta

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Poate este ceva genetic, dar nu trebuie sa-ti faci probleme! Baietii isi schimba fizicul dupa varsta de 16ani.Baiatul meu era complexat de inaltime, la varsta ta.Si acum la 17ani arata cum nu se poate mai bine.Mananca corect, multa carne de peste(poti lua chiar untura de peste din farmacii), nu te apuca de fumat si fa mult sport!

| dy a răspuns:

1.Nu e destul sa mananci, ci sa mananci "calorii". Sa-ti dau exemple de produse hipercalorice: frisca, maioneza, inghetata, sosuri, unt, fainoase cu sosuri cu carne, cartofi prajiti, pateuri sau foitaje, prajituri, miere, carne de porc.prajeli(daca zici ca ai colesterolul mic!), sucuri acidulate(tip Fanta), bere, etc... Desigur, conteaza si cantitatea si mai ales sa amesteci principiile alimentare, adica proteine cu glucide si lipide la o masa!
2. Daca vrei sa fii mandru de corpul tau, incepi si faci sport sustinut, e foarte important sa-ti dezvolti musculatura, iar greutate pe care o pui pe tine sa fie in muschi. E f. bun innotul, sala, bicicleta, dar si orice altceva iti place... Dar intr-un program sustinut, zilnic, iar caloriile pe care le consumi prin efort fizic trebuie complectate prin alimente cu vitamine! In rest, cel mai important este sa SCAPI DE COMPLEX, sigur nu esti atat de critic precum spui, toti avem un farmec al nostru. Poate al tau nu vine din forma picioarelor sau al burtii, dar sunt convinsa ca ai multe calitati si TREBUIE sa se pui in evidenta! Cand ai sa scapi de acest complex, ai sa inveti sa te apreciezi intai TU, ca sa-i faci si pe altii sa te aprecieze!
Faptul ca iubesti si nu marturisesti este, scuza-ma, o prostie, pentru ca acum nu ai pe cea/cel pe care-o/l iubesti, iar daca ai face persoana sa inteleaga c-o iubesti, poate ea/el ar stii sa aprecieze la tine ceea ce tu nu apreciezi. Deci, daca-ti marturisesti dragostea, ai o sansa, asa nu ai nici una! Deci sincer, parerea mea e ca adevarata ta problema este psihicul tau, sa te impaci cu tine, si NU FIZICUL!

| dy a răspuns:

1.Nu e destul sa mananci, ci sa mananci "calorii". Sa-ti dau exemple de produse hipercalorice: frisca, maioneza, inghetata, sosuri, unt, fainoase cu sosuri cu carne, cartofi prajiti, pateuri sau foitaje, prajituri, miere, carne de porc.prajeli(daca zici ca ai colesterolul mic!), sucuri acidulate(tip Fanta), bere, etc... Desigur, conteaza si cantitatea si mai ales sa amesteci principiile alimentare, adica proteine cu glucide si lipide la o masa!
2. Daca vrei sa fii mandru de corpul tau, incepi si faci sport sustinut, e foarte important sa-ti dezvolti musculatura, iar greutate pe care o pui pe tine sa fie in muschi. E f. bun innotul, sala, bicicleta, dar si orice altceva iti place... Dar intr-un program sustinut, zilnic, iar caloriile pe care le consumi prin efort fizic trebuie complectate prin alimente cu vitamine!
3.In rest, cel mai important este sa SCAPI DE COMPLEX, sigur nu esti atat de critic precum spui, toti avem un farmec al nostru. Poate al tau nu vine din forma picioarelor sau al burtii, dar sunt convinsa ca ai multe calitati si TREBUIE sa se pui in evidenta! Cand ai sa scapi de acest complex, ai sa inveti sa te apreciezi intai TU, ca sa-i faci si pe altii sa te aprecieze!
Faptul ca iubesti si nu marturisesti este, scuza-ma, o prostie, pentru ca acum nu ai pe cea/cel pe care-o/l iubesti, iar daca ai face persoana sa inteleaga c-o iubesti, poate ea/el ar stii sa aprecieze la tine ceea ce tu nu apreciezi. Deci, daca-ti marturisesti dragostea, ai o sansa, asa nu ai nici una! Deci sincer, parerea mea e ca adevarata ta problema este psihicul tau, sa te impaci cu tine, si NU FIZICUL!

| metamorfoz a răspuns:

TSH e un hormon care induce stimularea sau diminuarea functiei tiroidiene in functie de valorile hormonului din sange-e un mecanism de autoreglare prin feed-back...vezi mai degraba STH (somatotrop hormone) care e hormonul de crestere(sau GH). El e cel care induce sinteza proteica, deci cresterea si dezvoltarea.Asta 1 la mana...2 la mana, poate nu aduci suficient apor caloric pe zi, adica poate mananci mult dar "necaloric" ca sa zic asa... O dieta se stabileste in urma unui calcul pe baza inaltimii, greutatii, varstei, activitatii pe care o ai.Este deci, foarte personala. Daca te vei duce la un nutritionist vei vedea ca iti recomanda o dieta cu mult mai multe calorii decat ar trebui sa consume un individ normal ponderal de varsta ta.3 la mana...incearca sa mananci mai lent.Stai mai mult la masa, mesteca bine, nu te grabi, nu bea apa in timp ce mananci ci numai dupa ce ai terminat...si in loc de 3 mese copioase pe zi de la care te ridici simtind ca nu mai poti merge si asteptand sa te ingrase, iti recomand sa le imparti la 2, si sa scoti vreo 5-6 mese pe zi, rationale asa, fara sa te ridici satul de la masa(asta ca sa se poata absoarbe in sange cat mai mult din ce ii dai). 4 la mana, eu am luat niste pastile cu Echinaceea intr-o perioada cand aveam sistemul imunitar slabit si m-am ingrasat de la ele un pic(asta pentru ca imi dadeau o pofta de mancare teribila!).
Si nu uita de sport! happy Asa ca, nu sta in casa degeaba asteptand sa te ingrasi! Fa ceva pentru tine... ai pe-aici o gramada de sfaturi!

| just4fun_8801 a răspuns:

Sala, weighgainere si o sa iei in greutate pe la vo 15 ani cand m-am apucat de sala aveam si eu 50 kg si umblam cu caramizi in buzunar sa nu ma sufle vantul

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Draga smn, s-ar putea ca faptul de a fi prea slab din cauza ca arderile sunt prea rapide sa aiba fie o explicatie care priveste structura genetica, asa esti tu de la mama natura (observa daca in familia ta mai sunt si alte persoane la fel de slabe si care asa au fost mereu, parintii, bunici, alte rude pe linie de sange, deci nu prin alianta) si alta explicatie ar putea fi legata de dinamica psihica, acel tip de om care "se consuma" foarte usor, caz in care asa cum ai facut investigatii medicale, ar fi recomandat sa faci niste investigatii psihologice, sa vezi daca se trage de acolo sau nu si ce ar fi in masura sa te ajute. fie te consumi tu prea mult, fie exista in anturajul tau cineva care in mod constant te-a consumat (te-a suprasolicitat emotional, fara sa-si fi propus sau sa fie neaparat constient, pur si simplu ca model de relationare, nu e vorba de a gasi un vinovat). asa ca vezi si tu, nu te repezi din prima la nu stiu ce retete de ingrasare, pentru ca daca organismul consuma mult, o face pentru ca are nevoie, deci e clar ca undeva este un deficit, si daca e, nu-i neaparat sa il gasim intr-o boala, ceva ce tine ce corp, poate foarte bine sa tina de viata ta sufleteasca, la randul ei aceasta nu se reduce la ceea ce stii tu despre tine, poate sa priveasca modele de relatii care desi functioneaza, le folosesti poti sa nu fii constient de dedesupturile lor. acum vezi si tu, verifica, observa, poate ca problema nu e atat in partea obiectiva a situatiei, esti sau nu slab, daca esti sanatoas e mai important ca orice. poate sa fie vorba de ce imagine ai tu despre tine, cum te simti tu cu tine si de ce te simti intr-un fel si nu in altul si aici se poate lucra, la imaginea de sine.

| PrettyWoman a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar ai putea avea probleme cu glanda tiroida.De la glanda tiroida poti sa te ingrasi sau sa slabesti.Si au am fost slabutza dar am descoperit ca am probleme cu glanda tiroida si a trbuit sa ma operez si acum din aceasta cauza m-am ingrasat.Trebuie sa ceri sfatul unui medic.

Succes si numai bine!:*hee hee

P. S. Nu trebuie sa-ti fie rusine, boala nu este o rusine, trebuie sa ai curaj si sa iesi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consulta un nutritionist, sa-ti dea un regim sanatos :)
si fa sport, sa-ti dezvolti musculatura(inot, polo, baschet etc)

http://www.topsanatate.ro/articol/dieta-de-ingrasare-20310-all-post.html aici gasesti cateva sfaturi

ps:scrie-i oanei cuzino, pe www.csid.ro,da sfaturi foarte bune :D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauze parazitare s-ar putea sa fie, de aici si teama, starile anxioase asa se numesc, aproape patologice, analize coproparizitare dar exista analize mai moderne gen ig ascaris sau ig taenia pentru viermii mari, scrieti-mi o sa o luam prin inlaturarea cauzelor.

| lory_5468 a răspuns:

Draga smn, sa stii ca eu ma aflu in aceeasi situatie insa am ajuns la concluzia ca cine te place, te place asa cum esti si eu am inceput sa ma simt bine in pielea mea chiar daca mai sunt persoane care rad de mine... daca tu crezi ca nu e o problema genetica atunci ce sa zic mananca sanatos si regulat! succes