| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma ingras? Am 18 ani si 40 de kg. Am un corp fara forme si nu pot sa fiu multumita de el. Nu sunt dezvoltata normal pentru varsta mea, din pacate. M-am saturat sa isi bata toti joc de mine. Pana si rudele ma privesc ca pe un extraterestru, de parca as fi vinovata.La fel si cei din cartier, sunt satula de ei. Din cauza asta stau izolata in casa. Pana acum nu am facut sport niciodata, probabil asta e unul din motivele pentru care nu m-am dezvoltat normal. Numai ca ma uit la celelalte fete si as vrea sa fiu ca ele, sa am macar 50 de kg. La greutatea mea nici nu ma simt bine, am ameteli. Mi-am facut toate analizele posibile. Toata copilaria mi-am petrecut-o prin spitale facand analize, dar de fapt eram sanatoasa tun. Doctorii nu mi-au gasit nimic. Singura mea problema este ca ma consum foarte mult, ma stresez si la scoala, sunt prea sensibila si le pun pe toate la suflet. Nu am fost foarte mancacioasa niciodata, am mancat normal. Voi fi studenta si ma voi simiti foarte prost daca voi arata ca o fata de 14 ani. De cativa ani nu am mai pus nici un kg pe mine. E adevarat ca am note mari la scoala, dar ma intreb daca nu fac o gresseala consumandu-ma atat si invatand cat de mult pot. Ma intreb daca o sa-mi foloseasca in viitor. Acum vreau sa va intreb ce alimente au foarte multe calorii, daca s-ar putea o cura de ingrasare. Am luat vitamine, am incercat de toate, dar nimic nu a dat rezultate. Eu am o dieta cat de cat sanatoasa, mananc mancare gatita, nu exagerez cu dulciurile, dar nu pot sa mananc mai mult. Mananc doar o felie de paine la o masa, dar nu pot mai mult. Am un stomac mic. V-as multumi daca m-ati putea ajuta.

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Din ceea ce spui, imi dau seama ca esti un om bun si sensibil.Si eu am avut probleme sociale din cauza unor probleme de sanatate, si eu puneam la suflet orice vorba, orice gest(uneori si acum ma afecteaza), dar am ajuns la concluzia ca nu merita sa-mi consum energia inutil.Sa stii de la mine ca oamenii care rad de altii si isi bat joc de ei, sunt niste inculti, niste imaturi si, probabil, niste nerealizati care, probabil nu pot iesi in evidenta, decat prin asta.Cred ca trebuie sa te mai uiti si la cel care vorbeste.
Eu nu pot sa-ti recomand o cura de ingrasare, deoarece eu nu sunt de specialitate.Cred ca cel mai bine e sa consulti un medic nutritionist.Acesta,probabil, iti va recomanda niste analize si, in functie de acestea, iti va stabili un "regim" de ingrasare, si iti va da, probabil, niste vitamine.
Ai sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta sa treci peste toate.Trebuie doar sa te rogi cat de mult si de des poti, dar si dupa ce ti-ai rezolvat problema.Si,daca poti, roaga-te si pentru acesti oameni, ca sa schimbe in bine.Incearca si tu sa-i aduci pe calea cea buna, folosindu-te de vorbe care sa le mearga la suflet.Mult succes, multa sanatate, si...capul sus! Viata merita traita. E cel mai pretios dar pe care Dumnezeu ni l-a dat din infinita Lui dragoste fata de noi, iar noi avem datoria sa o traim si sa o iubim cu tristetile si bucuriile ei.Trebuie sa credem in Dumnezeu si sa ne rugam, iar el ne va ajuta si ne va ierta.

24 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

As avea o singura intrebare/recomandare: Ai fost si la un medic endocrinolog si ai facut analizele specifice hormonale? Cred ca medicii de la institutul Parhon din Buc. ar putea sa-ti rezolve problema ta.astfel nu vei trata efectul(mananci fortat pentru a te ingrasa) ci vei trata cauza acestei defectuoase asimilari...Pana si faptul ca esti "prea sensibila poate insemna o problema endocrina, chiar daca in aparenta are o cauza "justificata si justificabila"...
Sanatate...

| emy a răspuns:

Am uitat:fii in continuare buna cu toata lumea, caci poate se va mai schimba.Stii ca uneori, bunatatea si blandetea pot face minuni.Bafta!

| M4RK a răspuns:

* Este necesar sa maninci trei mese pe zi bogate in proteine, consistente si nutritive: lactate proaspete, carne de pui, peste, vita, ficat, galbenus de ou crud, legume crude si inabusite, paste, cartofi, fructe, sucuri naturale.

* Este bine sa maninci gustari intre mese: sucuri naturale, fructe cu pulpa (piersici, caise, pere, banane), ciocolata, prajituri, frisca, miere, musli.

* Dupa fiecare masa iti recomand un desert pe baza de sucuri naturale cu pulpa in care vei adauga: cereale, miere, stafide, nuci, frisca, inghetata.

* Este neaparat necesar un aport suplimentar de proteine, vitamine si minerale. Acum in Romania se gasesc produse naturiste pentru ingrasare si dezvoltarea masei musculare. Produsele pe baza de plante se asimileaza in organism mult mai bine decit vitaminele de sinteza.

* Pentru dezvoltarea masei musculare te sfatuiesc sa faci exercitii de fitness. Dupa sport este foarte eficient sa consumi un supliment pe baza de proteine care va contribui la constructia de masa musculara.

* Este necesar sa dormi minim 8 ore.

* Nu uita ca fumatul influenteaza intr-o mare masura deficitul de greutate.

In speranta ca ti-am putut fi de folos,

| M4RK a răspuns:

Degeaba mananci daca organismul tau refuza sa asimileze... dupa parerea mea, niste vitamine nu ar strica, eventual un control medical in urma caruia sa iti spuna doctorul ce pastile ar fi bune pentru corpul tau, astfel incat sa te ingrasi...multa bafta, cit despre mincare pai plimbari in aer liber ca fac pofta de mancare propolis cu miere daca te incumeti sa mananci cat mai variat ( proteine multe, glucide, lipide) desi nu au intodeauna efect dar odata ce sa stabilit de catre un doctor de o anumita patologie se aplica de obicei masurile astea :

Stabilirea si respectarea unui program alimentar regulat. Trei mese principale si 3 sau 4 gustari intre acestea sunt recomandate. Gustarile trebuie sa fie bine incarcate caloric dar si nutritiv deoarece ele reprezinta suplimente alimentare la o dieta sanatoasa. Daca intoleranta la lactoza nu reprezinta o problema, se pot include in dieta produse lactate cum ar fi untul si inghetata. Totusi foarte mult zahar si grasime nu trebuie consumate.

Alimentele care nu trebuie sa lipseasca din dieta sunt: painea integrala, cartofii, fasolea uscata, branza, ouale, carnea si pestele. La intocmitea unui meniu trebuie alese alimentele cu valori calorice superioare iar la prepararea mancarurilor trebuie folosite alimente suplimentare care sa creasca valoarea energetica a meselor. De exemplu: cand se prepara snitele, in aluatul stratului pane se poate adauga si lapte praf sau germeni de grau. La

prepararea tartinelor se poate adauga branza in exces, iar in laptele cu cereale se pot adauga fructe. Exista de asemenea in comert o serie de suplimente nutritive sub forma de creme, batoane sau bomboane, care sunt convenabile si eficiente.Activitatea fizica la sala de fitness trebuie sa se reduca la un program de ridicare de greutati usoare, pentru a dezvolta masa musculara.Stresul mental si emotional trebuie redus cat mai mult cu putinta. Exercitiile de relaxare sunt de asemenea recomandate.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Poate te ajuta acest site :
http://www.dietetik.ro/......grasi.html
Succes! Pa pa >:D< :-*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti anorexica mai fata.si mai spui camananci normal? mergi la psiholog si rezolva problema.ca numai un psiholog te poate ajuta.ascultama ca stiu ce vorbesc.anorexia e pe fond psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa iti zic? am 11 ani si eu am fost in situatia ta dar acum arat foarte bine deoarece am consumat fruncte, legume, si trebuie sa mananci de 3 ori pe zi:diminela, la pranz si seara.nu ai voie sare deloc, otet deloc si ardei iute daca vrei sa arati foarte bine.deci trebuie sa mananci foarte mult, si nu o felie de paine la masa. cel mult 5 felii.depinde cat ai in farfurie.si foarte multe fructe si legume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O felie de paine la masa si vrei sa te ingrasi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Inceark cu Peritol.Eu am luat si m-am ingrasat de la 49 la 55. ca pana at nimic nu se punea. fa un tratament mai multe saptamana dar dupa c termini o cutie fa pauza si apoi incepi iar. succes.eu zic ca merita Este f ieftin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceias problema oam si eu. nasol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananca mai mult seara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anonim a raspunstongueot sa iti dau eu un sfat:nu mai pune chiar orice la suflet pentru ca iti faci rau.Inceara sa mananci fara sa te gandesti ca nu poti sa te ingrasi oricat de mult ai manca.Ai sa vezi ca asa o sa reusesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa iei ceva vitamine si sa ai mai multe mese pe zi si cel mai imp. incerca sa nu fi stresata din cauza asta pentru atunci ai sa pui mai putine kg si cel mai imp e sa te simti u ok restul mai putin conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mcdonalt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

imi pare rau nu stiu cum sa te ajut. dar du-te cunsulta un nutritionist sa-ti dea o lista cu ce ar trebui sa mananci. oricum mananca prajeli, dulciuri etc. dar si multe fructe si legume.sa ne dai o veste daca ar reusit sa cresti in greutate.succes!:*:*:*:*:*:*::*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea si eu sa ma ingras am 15 ani cls a 8 si am 32 kg toti rad de mine de parca as fi vinovat ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai sta izolata si gandeste pozitiv! pana la urma nu traiesti cu prietenii laughing nu trebuie sa -ti fie rusine cu corpu tau sau cu tine! baftaa

| aysun a răspuns:

Multa bere, multa mancare si mult stat acasa, frecat menta. Serios, nu glumesc. Organismul tau nu trebuie sa consume enzimele si grasimile din corp dupa ce ai mancat, pentru ca astfel nu se mai depune grasimea.
Incearca sa fi lenesa si da, e foarte important cum stai si cu stresul. De ce nu te relaxezi? Daca tot o freci prin casa, fa ceva folositor cu internetul care sa-ti ocupe timpul. Forum, blog, ceva mai bussiness, administrator. Nu uita ca pe internet toate nickurile de baieti sunt Brad Pitt si cele de fete Angelina Jolie.

Relaxeaza-te si fa-te comfortabila.

E drept ca prima oara o sa ai putina burta si apoi te vei ingresa integral, dar asta dureaza. Rabdare si optimism trebuie sa ai tot timpul. Ingrasatul si slabitul depind foarte mult de metabolismul corpului, asa ca tu trebuie sa il duci in conditii "extreme" sa spunem precum mancatul, dormitul si statul.

| Deea_4962 a răspuns:

Imi pare rau.Sincer nu stiu cum sa te ajut.
Du-te la medic si intreaba daca sunt bune vitaminele de ingrasare, mananca la aceleasi ore in fiecare zi, mananca multe grasimi, chiar daca nu e prea sanator, dar te ajuta sa te ingrasi.De ex: carenea, smantana, sunca, cartofii fierti cu paine.etc
Si celor care rad de tine spune-le ca esentele tari se tin in sticlute mici!

| Deea_4962 a răspuns:

Scuze pentru greselile de mai jos, dar ma grabeam sa iti raspund mai repedebig grin

| parampam a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema pana vara asta.Aratam de parca as fi avut 12 ani nu 15, eram chiar foarte slaba si nu imi placea deloc cum aratam, plus ca nici pofta de mancare nu aveam. Dar vara asta am facut o imprudenta si am luat "dupa ureche" peritol.Normal este un medicament pentru alergii care iti da mai multa pofta de mancare, dar iti da si somnolenta.Am luat doar o cutie (20 de zile-2 pastile pe zi ) si din prima zi am inceput sa mananc mai bine, sa dorm mai mult chiar si in timpul zilei( aveam un somn agitat noaptea si ziua nu puteam dormi deloc). Incetul cu incetul am inceput sa ma ingras si m-am ingrasat 4 kg.Am fost foarte multumita de rezultat, dar cum am zis am facut o imprudenta. Poti incerca si tu ( de preferat sa faci inainte o vizita la medic sa il intrebi ce parere are despre peritol), dar daca totusi il iei fara vizita medicala, citeste cu atentie prospectul, nu lua mai multe pastile decat este specificat si daca observi vreo reactie ciudata, intrerupe imediat tratamentul.Succes!

| Tn a răspuns:

Ce nas da sa aflu si eu si eu am probleme din astea doar ca sunt un pic mai grasa sa zic daca am 45 de kg si la mine pofta de mancare se joaca cu mine ba am pofta de mancare ba nu si cand n-am e rau ca dorm mult si nu mananc decat o data daca e la doua zile

| claudiu1818 a răspuns:

Buna, si eu am probleme cu greutatea la inaltimea mea, am 18 ani, 1.90 inaltime si aveam in iunie 55 kg (foarte slab), am muncit 3 luni ( inca mai muncesc) am luat timp de 2 luni vitamine si m-am ingrasat cu 5 kg. Acum mai iau inca o luna vitamine dupa care fac o pauza sa vad ce efect au. Vitaminele pe care le folosesc se numesc Supradyn si sunt foarte bune. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Btw degeaba mananci daca nu faci putina miscare, iesi din casa la o plimbare cu fetele si lasa lumea sa vorbeasca pentru ca ei niciodata nu o sa inteleaga problema ta. Te pup :*

| cristinaptx a răspuns:

Da asa sunt si eu numai ca eu am 43 de kg si am 13 ani dar sunt foarte inalta am fost la medic si mi-a spus sa iau calciu cu vitamina D si ca sa te ingrasi ia vitamax pe mine m-a ajutat foarte mult dar isi face efectul numai dupa ce le iei sper ca te-am ajutat