| Erica97 a întrebat:

Hei!⁠^⁠^ Știți cumva să îmi spuneți cauza durerilor de cap în fiecare dimineață? Eu îmi fac regulat analizele și am probleme cu lipsa fierului, iau suplimente în fiecare zi dar durerea de cap mereu este prezentă și nu știu care poate fi cauza, medicul a spus că această lipsă ar fi problema dar nu mi se pare normal să am durerea asta de cap zilnic, dimineața nici nu deschid bine ochii și începe o durere ușoară iar când mă ridic durerea devine puțin mai puternică.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic să iei în calcul două cauze simple; tensiunea și coloana cervicală.
Dacă ți-ai obișnuit organismul cu cafea, durerea de cap ar putea fi un semnal că ai tensiunea prea mică, iar cafeaua ar putea să o regleze.
Dacă dormi într-o poziție greșită, durerea de la coloana cervicală se resimte în cap, și e foarte enervantă. Poate trece cu câteva exerciții la nivelul gâtului.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa încerci și un neurolog.
Poate sa fie și lipsa de N vitamine, dar indicat e sa cauți un neurolog pentru un consult sau poate chiar o tomografie pentru ca nu e ok sa ai dureri de genul asta frecvent.

Problema poate sa fie pe baza de lipsa unor vitamine. Poate sa fie și din cauza tensiunii, odihnei proaste, dar și a posturii incorecte sau a problemelor cu coloana.

| Erica97 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc!^⁠_⁠^

| AdioTPU a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, cum ar fi o tensiune arteriala crescuta sau din contra, scazuta. Daca nu ai incredere in medicul la care mergi, cauta un altul pentru o a doua parere. Mereu e bine sa afli o a doua parere a unui alt specialist caci primul poate da un diagonstic superficial sau gresit.