| Fl0r1n1234567890 a întrebat:

Am un copil care a implinit 10 ani si o luna si a calcat intr-un cui ruginit, este putin umflat, as putea sa ii fac vaccinul antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Trebuia sa mergeti la urgente si ii facea vaccinul gratuit. Acum probabil va trebui sa-l platiti.
Daca nu a facut alt vaccin in ultimii ani e recomandat sa-l faca. Nu e mare lucru si mai bine previi tetanosul decat sa-l tratezi.
Daca e umflat si rosu probabil sa se fi si infectat, asa ca trebuie sa vedeti un doctor ca sa va spuna exact ce trebuie facut pe langa vaccin, poate un tratament cu antibiotice.
Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ne intrebi daca ai putea sa ii faci vaccinul? Este obligatoriu. Du-te numaidecat la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mare si tare esti tu.

| Sarcopt a răspuns:

Te duci cu el la medicul de familie şi o să-ți spună acolo ce trebuie făcut

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Ar trebui facut un antitetanus, este destul de periculos joaca cu rugina