| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am călcat într-un cui care era foarte putin ruginit dar imediat ce mi-a intrat cuiul in picior m-am dus sa imi pun spirt și mi-am scos mizeria care a intrat în rana. Dupa o zi nu mi s-a umflat rana. Sa ma duc sa imi fac antitetanos sau sa iau antibiotice câteva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Xeriana310 a răspuns:

In niciun caz. Daca rana este okay nu trebuie decat sa o dezinfectezi cu spirt si sa iti dai cu o crema cicatrizanta sau chiar crema de galbenele daca ai atata tot! Nu cred ca este nevoie sa apelezi la un medic acum depinde de gravitatea ranei

1 răspuns:
| Fantonas a răspuns:

Da mergi si fa antitetanos (daca nu ai facut recent). Nu e cazul de antibiotice as crede.