| ysgamor a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Astazi, am calcat intr-un CUI care NU ERA RUGINIT. Piciorul ma doare, nu prea pot sa calc cu el, si s-a umflat...Sa fac vaccinul antitetanos? Doare asa rau? De cate ori trebuie facut? Am nevoie de un raspuns cat mai curand posibil.Multumesc! Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa faci vaccinul antitetanos, sa fii dezinfectat la locul intepaturii si sa iei antibiotice. vaccinarea nu doare absolut deloc (nici nu vei simti), dar dupa aceea, vei avea o mica jena local timp de cam o zi (ca si cum te-ai fi lovit si ai avea o mica vanataie). Este suficienta o singura doza de vaccin, dar trebuie facuta in primele 24-36 de ore de la incident.

| ysgamor explică (pentru Brigaela):

Este adevarat ca daca nu este tratat adecvat, asta poate duce la amputarea piciorului? sad

| Brigaela a răspuns (pentru ysgamor):

Daca faci o infectie grava pe care nu o tratezi mult timp. Dar dureaza mult si, daca intre timp primesti tratament, iti poti salva piciorul.
In schimb daca faci tetanos, nu exista salvare, mori. Probabilitatea de a face tetanos este extrem de mica, eu lucrez intr-un spital de boli infectioase foarte mare si nu vad decat 1-2 cazuri de tetanos pe an, ceea ce ma face sa cred ca in toata tara sunt in jur de 10 cazuri pe an. Asta din cauza ca boala este rara datorita vaccinarii. Insa absolut toti pacientii care fac boala, mor, nu exista salvare

| viotedy a răspuns (pentru ysgamor):

Adevarat.trebuia sa pui gaz sau benzina imediat pe locul intepaturii.am avut si eu incidente din astea dar n-am facut vaccin niciodata.pentru linistea ta du-te la vaccin.

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Absolut obligatoriu sa-l faci in primele 48 de ore de la intepatura.Este o singura doza, post-expunere care nu doare de loc(vaccinul care l-ai facut la scoala in cl a1 a). Trebuie sa speli cu apa si sapun si sa dezinfectezi locul intepaturii si daca se umfla tare si se roseste mergi la medic.Ai grija sa nu se infecteze este piciorul tau, ai nevoie de el!

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Este indicat un control medical si un vaccin.
Du-te maine la medic.

Sanatate!

| pefelie a răspuns:

Pai eu merg pe principiul tatalui meu: `corpul tau e cel mai bun medic.`
Pe mine m-a muscat un caine de picior, am dat cu apa oxigenata sa se curete rana imediat dupa incident am tinut o carpa acolo legata pana mi-a intrat apa oxigenata in rana, am curatat si uite si acum nu am nimic.
Daca te-ai dezinfectat imediat dupa ce s-a intamplat evenimentul, e doar o chestiune de timp pana corpul tau o-sa rezolve problema, daca nu ar fi bine sa faci o consultatie la doctorul de familie si el te va indruma unde trebuie sa mergi pentru a rezolva aceasta problema.

Sper ca te-am ajutat happy

| KuolemaTekeeTaiteilijan a răspuns:

Crede-ma, vaccinul ala nu doare absolut deloc. Daca ai calcat intr-un cui, rezisti si unui vaccin. Eu mi-am facut vaccinul respectiv anul trecut, nici nu l-am simtit happy