| Tsunade99 a întrebat:

Am un dinte iesit in afara si unul un pic stramb si in curand voi avea aparat dentar...as vrea sa va intreb daca doare cand til pun si daca poti vb cu el, o fata avea aparat dentar cu pietricele colorate si putea si vb cu el, dar altcineva mi-a zis ca e diferenta de problema pe care o ai, si asa este sau de pret? Cam cat ar costa un aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andra_8863 a răspuns:

Un aparat dentar mobil ar costa 6 milioane, dar cel definitiv nu stiu, oricum iti zic ca aparatul dentar mobil este cel mai bun, costa el mai mult dar merita. Eu am avut unul si mi s-a indreptat dintele. Plus ca poti sa iti alegi culoarea: roz, rosu, albastru, galben (ca al meu), portocaliu, verde si poti sa alegi si cu sclipici. Eu am ales sclipici multicolor.
La inceput nu o sa poti spune cuvinte asa multe, adica ma refer ca nu o sa-ti iasa cuvintele cum trebuie. Cand mananci prima data o sa trebuiasca miez de paine, iar cand mananci (dupa ce te obisnuiesti) trebuie sa il scoti, sa te speli pe dinti dupa ce mananci, sa nu mananci nimic dulce cu el (nici macar bomboane sau guma pentru ca ti se lipeste de aparat!). Sper ca ti-am fost de ajutor. Dinte pentru dinte! big grin

6 răspunsuri:
| RoXxy a răspuns:

Poti vorbi cu aparat dentar indiferent cat de grava e problema dintilor tai.doar pana te obisnuiesti ca la inceput ti se va parea f ciudat.Doare putin cand ti-l pune si cateva zile dupa dar nu e o durere de nesuportat si nu e ca si cum ti-ai scoate un dintewinkingNu stiu sigur cat costa, depinde de care vrei.Acelea cu pietricele colorate is f dragute dar is mai scumpe putin decat cele normalehappy

| browneyes99 a răspuns:

Buna!
Cand iti pune aparatul dentar nu doare laughing.Ar fi culmea. Bineinteles ca poti vorbi cu aparatul dentar.te obisnuiesti in timp.Prima data ai o senzatie oribila...Simti un corp strain in gura ta, dar pe urma te obisnuiesti si e ok.Nu stiu daca vorbesti diferit cand ai o problema si diferit cand ai alta problema sau daca vorbesti mai bine cu el cand costa mai mult si vorbesti mai prost cu el cand este mai ieftin.Habar nu am.Desi nu cred ca e vreo diferenta.Bineinteles cu cel cu prietricele, adica cel fixvorbesti normal...In schimb cu cel mobil, e mai naspa fiindca vorbesti altfel.Si eu am purtat aparat dentar mobil, si m-a costat cam 12 milioane.Era la reducere, iar normal costa cam 16 milione.Bine eu am avut cam toti dintii strambi, si am purtat si sus si jos aparat mobil.Iar aparatul care sta pe toti dintii, adica cel fix, costa mai mult.Nu stiu exact cat.Dc nu il intrebi pe stomatolog?
Bafta! Sper ca te-am ajutat! Funda? Plss!big grin

| Dragosh_8212 a răspuns:

Si eu am aparat si costa in jur de 800 lei. la inceput cand ti-l pune nu o sa te doara, o sa te jeneze. a doua vei simti o durere intensa de dinti. durerea dureaza vreo 3 zile, iar apoi nici nu o sa iti dai seama ca il porti happy

| Noctzia a răspuns:

In primul rand nu doare si poti vb cu el, iar pretul depinde de unde til pui.eu am avut aparat dentar si m-am acomodat repede cu el s-ar putea sa te doare doar putin dupa ce til pune.

| Alexitator a răspuns:

Depinde ce iti pune la aparat mie mi a pus o sarmulita si a costat cam 1 mie o suta de lei.cum am scris depinde ce iti pune.da si tu funda macar.

| Diana08_2497 a răspuns:

Nu doare deloc cand ti-l pune si poti vorbi cu el fara nici o problema. Prima saptamana te va durea.dar nu f. tarewinking...eu am dat 800 lei cand mi l-a pus si 60 lei la fiecare consultatie cand iti schimba sarma si elasticele. Ti-am vorbit despre un aparat dentar fix. Sa nu-ti fie frica, te vei obisnui cu el.