| RAY a întrebat:

De ce dupa ce manc dulciuri ma manca ochii apoi ma dor? poate fi semn de diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniaa a răspuns:

Eşti vampir laughing
Nu este tocmai bine, să mănânci foarte multe dulciuri. Nu aş putea spune cu exactitatea de ce te mănâncă ochii când mănânci dulce. Durerea la lumină, este cauzată de oboseala oculară, sensibilitatea ochiului.

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Mai lasa dulciurile si fa miscare!
Fa analize si vezi ce si cum.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Aia am sa si fac, dar e ciudat, sa ma manca ochii apoi o durere puternica, o sa merg si la oftamolog

| PetruZMihai a răspuns (pentru Drimmero):

Man nu spune tu cuiva sa lase dulciurile, nu ești doctor și chestia cu sportul poate la unii nu ne place sa ne trezim la 7:00 și să alergăm...

| Drimmero a răspuns (pentru PetruZMihai):

Nu prea ai inteles ce am zis.
Miscare e si atunci cand mergi la tramvai/

| Drimmero a răspuns:

Durerea de ochi nu e simptom de diabet, fa miscare cat mai multa si mananca sanatos.

| Raniaa a răspuns:

Durerea de ochi nu este semn de diabet, ci mai degrabă de oboseală.

| RAY explică (pentru Raniaa):

De ce ma manca ochii cand manc dulce? apoi simt durere la lumina?

| RAY explică (pentru Raniaa):

Am nevoie de ochelarii stiu asta de anii de zile dioptriile, alea sunt mereu valabile nu? le am facut anul asta, am astigmatism plus ca nu vad bine, sensibilitate la lumina

| Raniaa a răspuns (pentru RAY):

Din păcate, dioptriile nu sunt mereu valabile. Iar consecințele nepurtării de ochelari sunt adesea dioptrii mai "ridicate". Fă-ți operația şi scapi de problemă.

| RAY explică (pentru Raniaa):

Nu pentru ca inca nu sau multe studii si poate da gres, asa mi au spus, deci sa fac din nou spui?

| Raniaa a răspuns (pentru RAY):

Tehnologia a evoluat cu mult, sunt sute de pacienți care confirmă reuşita, la ce îți mai trebuie studii?! Da!

| RAY explică (pentru Raniaa):

Nu ma gandesc la operatie si costa nu am banii de asa ceva, daca voi purta ochelarii nu e ceva rau, macar numai ma dor ochii, nu pot citi ceva ca ma dor ochii

| Raniaa a răspuns (pentru RAY):

Eşti vampir laughing
Nu este tocmai bine, să mănânci foarte multe dulciuri. Nu aş putea spune cu exactitatea de ce te mănâncă ochii când mănânci dulce. Durerea la lumină, este cauzată de oboseala oculară, sensibilitatea ochiului.

| Noone09 a răspuns:

Mhh eu cred ca tu mancand dulcuri primesti un aport de energie f mare astfel facandute sa stai treaz mai mult de cat trebuie si de oboseala te ustura ochi si te dor asa mai pateam ai eu si probabil stai mult la pc si tel sau tv care deja iti cam afecteaza ochii