| Ancagabriela23 a întrebat:

Am un ganglion cervical(gât) pe partea stanga cât un sâmbure de clementină,nedureros si mobil,îl am din luna lui August si nici acum nu sa dezimflamat bineinteles ca am facut analize am luat pastile, totusi era mai mare dar nu inteleg de ce nu dispare de tot,am fost recent la un cabinet privat mi-a facut analize si mi-a zis ca nu am nimic ca ar putea fi din cauza ca ma enervez repede, si ca o sa treaca de la sine, îl am de cateva luni si îmi cam fac griji sa nu fie ceva mai rau ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca cu masaj, prin masaj acel "sîmbure" va disparea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poate fi de la dinti

| Willis a răspuns:

Am la fel, de când sunt mic, nu a dispărut, este inofensiv. Chiar am și uitat de el.

| Dariaa90 a răspuns:

Trebuie sa ajungi la Orl cu o ecografie cervicala de părți moi in prealabil.

| Ancagabriela23 explică (pentru Dariaa90):

Mi a facut radiografie cervicala si abdominală si nu ma gasit cu ceva anume

| Dariaa90 a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Radiografia nu arată ganglionii măriți, arată doar partea osoasa.

| Ancagabriela23 explică (pentru Dariaa90):

Mai informeaza te laughing

| Dariaa90 a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Sunt prea informata in leg cu asta. Însă dacă in căpușorul tău razele x prinde partea moale a țesuturilorlaughing atunci clar

| Ancagabriela23 explică (pentru Dariaa90):

Ești cumva mediclaughing?

| Dariaa90 a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Nu cred ca vrei sa știi raspuns, in fine. Ești copila, ideea este sa te faci bine și sa incerci sa asculti uneori ce ți zic alții, este pentru binele tău. Ai adresat o întrebare, ai cerut o părere, și repet, dacă vrei sa știi sigur ce ai, ai nevoie de un consult orl ( inițial) care te va direcționa către o ecografie părți moi, iar in funcție de rezultat iți va zice dacă este ceva inflamator( atunci ii vei arată analizele de sânge, care presupun ca sunt cu Ac pentru destui agenți patogeni care pot provoca asta), dacă la ecografie vor fi modificări de semnal, iți va recomanda un CT. Sănătate și ai grija de tinehappy succese.

| Ancagabriela23 explică (pentru Dariaa90):

Deci,m-am dus la medicul de familie doctorița ma palpat si mi-a zis ca trebuie sa îl urmăreasca, mi-a dat bilet de trimitere la cabinetul de radiografie sa cerceteze cat de umflat si ce dimensiune are, din câte țin minte pe acel ecran s-a vazut acest ganglion si mi s-a zis ca e marit de maxim 3 milimetri parca din cate am inteles, dupa m-a trimis acasa mi-a spus ca nu mai e nevoie sa ma trimita la orl deoarece sa imflamat in urma unei raceli, dureri in gat ceva de genu mi-a facut si analize si tot mi s-a dat antibiotice tot a fost ok, întrebarea mea a fost si înca ma gandesc de ce nu sa dezinflamat de tot gen nu mai vreau sa îl simt acolo, oriunde m-am dus si mi-am facut analize a iesit totul ok, nu zic ca ma deranjeaza sau ceva dar din când în când mai si fumez si nu vreau sa mi se mărească iar

| Dariaa90 a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Puiule, atunci nu mai zi radiografie. Sunt chestii diferite. Însă medicul de familie cu toate aceste rezultate trebuia sa te trimită la un specialist pe reg respectiva, și anume otorinolaringologie. Antibioticele nu rezolva mereu problema. Pt liniștea ta și pentru siguranța ta fizica, iți ei toate rezultatele pe care le ai, iți faci rost de un bilet de trimitere și de duci acolohappy. Oricum, se rezolva. Cu calm, pas cu pas este imposibil sa nu o dai de capăt. Oricum, dacă ceva, îmi scrii in privat.

| Ancagabriela23 explică (pentru Dariaa90):

Mna nu știu ma bucur ca mi au iesit analizele ok și ca nu ma gasit cu vreo boala in sange sau ceva, macar sa micșorat?‍♀️ sper si cred ca, cu timpul va disparea de tot, din câte m-am informat e semn de bine ca nu mi-a aparut si prin alte parți și ca e mobil asta e cel mai important. Multumesc de sfaturi ❤