| Gabitaancutaelena a întrebat:

Daca am un ganglion cervical dureros uneori e grav? Mentionez ca s-a mai desumflat cu antibiotice in urma unei infectii pe piept, doctorul mi-a zis ca s-a imflamat acest ganglion si ca nu e grav in urma unor analize de sange si radiografie intestinala.Dar ceea ce nu inteleg eu este de ce nu se retrage mai repede si de ce ma doare uneori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
Ganglionii apar atunci când încearcă să te protejeze de viruși/bacterii.
Sunt dureroși când nu sunt "camuflați", adică sunt umflați și la vedere.
De obicei, dispar după 3-4 zile (rareori o săptămână), spre ex., și se camuflează la loc.
Nu e nimic grav, mai ales că analizele au ieșit super, stai liniștit(ă).
Ai grijă de tine.happy

| Gabitaancutaelena explică (pentru userjune90):

Multumesc frumos de informatie ❤

1 răspuns: