| Larisaaaa a întrebat:

Am un iaurt care a expirat ieri. il mai pot manca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Bea

| MiyakoSaki a răspuns:

Nu cred ca imediat dupa o zi iaurtul nu mai este bun.Mananca,nu are nimic happy

| untu a răspuns (pentru MiyakoSaki):

Mananca tu si faci diaree! Ce pararea ai?

| untu a răspuns (pentru MiyakoSaki):

Nu mai poti manca iaurtul expirat si iti recomand sa cumperi altul, pentru ca daca il mananci poti sa faci diaree si alterezi sistemul digestiv provocand voma, mai ales sa strici ficatul(hepatita)! Cel mai principal este sanatatea inainte de toate!

| MiyakoSaki a răspuns (pentru untu):

De la o zi mai? sa fim seriosi -_-

| untu a răspuns (pentru MiyakoSaki):

Dar daca data expirarii a fost pusa tarziu, dupa ce a fost fabricat in ambalanj si depozitat in depozit frigorific, dar totul depinde de calitatea si prospetimea iaurtului! Firma DANONE a avut probleme de genul asta cu salmonella! Deci mai bine respecta data limita a expirarii!

| MiyakoSaki a răspuns (pentru untu):

Ok...nu riscamwinking ai dreptate happy

| iulianr a răspuns:

Cred ca nu patesti nimic, dar totusi nu risca. Cu alte alimente mai merge, dar lactatele se strica destul de repede. Dar totusi, daca l-ai tinut in frigider nu cred ca e nimic.

| LaChatte a răspuns:

Iti vine sa crezi ca iaurturile expirate de mai bine de o saptamana sunt mai sanatoase?! asta se datoreaza faptului ca iaurtul a prins „viata", ca sa zic, asa, prin procesul de alterare. doar ca statul nu le permite comerciantilor sa le mai vanda dupa ce au expirat.

| OoBunnyoO a răspuns:

Data de expirare este o data in care firma nu mai poate garanta calitatea produsului. Atat. Nu inseamna automat ca produsul s-a stricat dupa ziua respectiva. Plus de asta, de cele mai multe ori data expirarii are o marja de cateva zile. Foarte multe produse raman in stare buna daca nu sunt deschise chiar si cateva saptamani de la data expirarii. Daca iaurtul este inca sigilat probabil este inca bun. Deschide-l si vezi daca arata si miroase ok. Daca da, atunci probabil il poti manca.

| untu a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu este adevarat, cel mai bine totusi sa nu riscam sa punem in pericol sanatatea omului!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru untu):

Ba da, este adevarat. Am pe cineva care lucreaza in domeniul respectiv. Data expirarii este doar data in care firma nu mai poate garanta calitatea produsului, nu inseamna automat alterarea lui. Daca il mananci dupa data expirarii, il mananci pe riscul tau, iar daca sa zicem ca vrei sa dai firma in judecata pentru calitatea produsului nu vei putea. Tocmai din cauza asta, pentru a fi sigure (firmele) pun data expirarii cu o marja de cateva zile. Nicio firma nu isi doreste publicitate proasta, de aceea prefera sa fie precaute. Plus de asta este in interesul lor sa puna o data de expirare mai apropiata de data fabricarii pentru ca asta inseamna ca oamenii vor consuma mai repede si mai des produsele lor.
Mancarea nu este programata sa se strice la date fixe. Data expirarii este o indicatie. Iar apoi se vede cu ochiul liber cand iaurtul este stricat, iar cel mai sigur se simte. Daca nu miroase, daca nu are un gust diferit cel mai probabil este in regula.
Si ca sa iti zic din proprie experienta, mi s-a intamplat sa mananc o data din greseala un iaurt vechi de doi ani. Avea gustul si mirosul perfect normal. Iar eu nu am patit absolut nimic de la el.
Eu nu o incurajez neaparat sa manance produsul, insa nu are rost sa fie nici sa o ia pe drumul paranoiei si sa risipeasca un produs care cel mai probabil nu are nimic. Daca era vorba de un produs pe baza de carne, da, ar fi fost o problema sa il manance expirat, dar de la iaurt hai sa fim seriosi...

| untu a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu se poate! Serios, ca ai mancat un iaurt vechi de 2 ani? Nu pot sa cred, dar e imposibil! De unde esti tu? Care e numele tau adevarat? O sa mai vorbim mai pe indelete daca vrei!laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru untu):

Da, nu era din frigiderul meu, dar mi s-a intamplat si nu este imposibil. Era chiar Danone cu capsuni. laughing
Iaurturile sunt pasteurizate, ceea ce inseamna ca orice microorganism care exista in acel iaurt va muri, deci nu va putea creste, prin urmare nu se va strica, decat daca este deschis. Dupa cum spuneam mai sus, in cel mai rau caz ii se altereaza gustul, insa sansele sa se strice sunt extrem de mici.
Cat despre numele si orasul din care sunt nu cred ca au vreo importanta si nu stiu exact ce as putea detalia pe subiectul asta.

| LTAA a răspuns:

Daca a stat in frigider, da.

| vocea a răspuns:

Nu risca, s-ar putea sa nu patesti nimic daca mananci deoarece organismul tau nu il considera inca expirat dar totusi nu risca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, nu este niciun risc. Şi peste o luna va fi bun. O zi faină să aihappy

| Fatayou a răspuns:

Gandeste logic.De ce ai manca un iaurt stricat? Nu poti lua altul de la magazin?

| Nejmoq a răspuns:

Nu. Poti cumpara unu' de la magazin, cat costa? Pana in 10 lei.

| Larisaaaa explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

| yutsa a răspuns:

De obicei produsele au marja de siguranta. daca nu miroase urat sau alte chestii eu zic ca da.

| anutza3000 a răspuns:

Pai fratele meu a baut un activia care era expirat de cateva zile dar totusi nu risca

Răspuns utilizator avertizat
| aga111 a răspuns:

La scurta perioada dupa expirare poate fi bun. Miroase-l, gusta-l puti si vezi daca ceva se pare a fi ciudat. Daca da, arunca-l, daca nu poti sa-l mananci. Daca nu vrei sa risti, arunca-l, e doar un iaurt. O revista franceza spune ca un iaurt poate fi bun si dupa 30 de zile de la expirare.

Acest produs alimentar, dacă a fost păstrat în frigider, este bun încă trei săptămîni după data expirării, conform unui test realizat în Franţa.

Iaurtul a cărui limită de utilizare a expirat de cîteva zile ar trebui aruncat? Conform revistei franceze „60 milioane de consumatori", iaurtul poate fi consumat încă trei săptămîni după expirarea celor 30 de zile de la data fabricaţiei.

Jurnaliştii au trimis iaurt expirat la laborator pentru teste bacteriologice şi de aciditate (testul pH). Au fost analizate mai multe tipuri de iaurt: de la fermă, centrifugat, cu bucăţi de fructe, cu fructe strivite, aromatizat şi din lapte fermentat. Din punct de vedere microbiologic, „aproape toate produsele rămîn în mare măsură în limite în ceea ce priveşte bacteriile lactice, fie la data expirării, fie trei săptămîni mai tîrziu". Dacă bacteriile bune sînt prezente în cantităţi suficiente, analizele au arătat că „nicio tulpină patogenă nu s-a găsit, nici măcar în iaurturile care conţin zahăr şi fructe, mai expuse dezvoltarea bacteriilor nedorite decît iaurturile naturale". Acelaşi lucru este valabil şi pentru testele pH, care dezvăluie doar „o uşoară acidifiere a produselor", probabil „imperceptibilă pentru consumatori".

Acest studiu se înscrie în contextul luptei antideşeuri, într-un moment în care fiecare francez aruncă în fiecare an, mai mult de 20 de kilograme de alimente pe an, iar fiecare român mai mult de 70 de kilograme. Dar, atenţie, revista franceză subliniază faptul că studiul „nu se aplică deserturilor lactate (creme de ciocolată)".

Iaurturile pot fi mîncate şi în următoarele trei săptămîni după data expirării, sub rezerva anumitor condiţii: au fost păstrate la frigider, nedeschise şi nu prezintă miros neplăcut sau mucegai.

| Expodesa a răspuns:

Nu-s sigura, da cred ca nu mai e bun iaurtu ala din 2014 pana acu...