| Ionut_Bogdan_1997 a întrebat:

Am un neg foarte mare pe fruntestraight face Am incercat crema de rostopasca si nimic. Cam cat costa sa il ard la dermatolog? app stau in botosani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AnnielaIoana a răspuns:

Exista un produs in farmacii care inlatura negii prin criogenare.Cryopharma
este disponibil fara prescriptie medicala, deoarece amestecul de gaz este dozat in aplicatorul cu spuma din interiorul recipientului cu aerosoli. in felul acesta, gazul nu poate iesi si cazurile de rani provocate de arsuri sau explozie sunt extrem de rare. Tratamentul este simplu, deoarece aplicatorul principal este mic si permite o manevrare sigura si o aplicare precisa pe neg sau veruca. Tratamentul verucilor plantare, care sunt mai rezistente, este mult usurat prin intermediul unor accesorii specifice cum ar fi aplicatoare cu spuma mai mari, plasturi meniti sa asigure confortul si o pila pentru o curatare mai buna si mai confortabila.

Contraindicatii:
Diabetici, femei insarcinate, copii sub 4 ani.
Nu se foloseste pentru veruci localizate in zone sensibile, cu piele subtire (fata, gat, barbie, axile, sani, zona genitala), sau in caz de piele inflamata.

Efecte secundare:
Din cauza procesului de inghetare, pielea se poate albi.
Sub verucã se formeazã o basica dar acesta este un efect al tratamentului si nu este dureros.
Folosirea Cryopharma poate fi dureroasã.
Mentinerea contactului aplicatorului cu spuma cu veruca un timp mai indelungat decat este indicat in prospect poate cauza moartea tesutului local. Astfel, este extrem de important sa urmezi instructiunile în privinta timpului de aplicare corespunzator dimensiunilor verucii.
Nu stiu exact cat costa, oricum in jur de 100 lei.