| Didd1234 a întrebat:

Am un nr de kg potrivit pentru inaltime(chiar sunt sub greutate cu putin), dar, cu toate astea, grasimea nu e uniforma si am destule " depuneri ". In timp ce sus mi se vad coastele, jos am burta. Nu e cine stie ce, doar ca inestetic

Vreau sa " slabesc " in modul urmator:
- sa dau jos grasimea din jurul taliei
- sa scap de burtica
- si picioarele incep sa devina butucanoase, inainte erau suple dar na
- sa imi mai inalt si modelez, maresc fundul cat sa fie o curba frumoasalaughing
- am si cateva vergeturi, stiu ca nu se scapa complet dar se poate imbunatati
Toate astea din cauza mancarii nesanatoase si a lipsei de miscare.

Bun, merg la sala si ce spun instructorului ca doresc? Mi-e rusine la faza cu fundullaughing apoi mai am o retinere: cand mi se da un exercitiu de facut, daca cumva de exemplu nu ma arcuiesc suficient si le fac degeaba? Cum fac sa evit asta? Sa le pricep de la bun inceput? Mi-e teama ca nu o sa se ocupe de mine, e o sala aglmerata:c

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Grasimea se depune in mod diferit, de la persoana la persoana. Unele femei au grasimea depusa pe burta, altele pe fese, altele pe partea de sus a picioarelor, altele pe partea de sus a bratelor.Trebuie sa faci miscari, exercitii speciale, pentru a slabi la burta.De asemenea si mancarea sanatoasa este un ajutor in "curele"(urasc cuvantul asta)de slabire, pentru arderea grasimii.
Ce pot eu sa-ti recomand, este infuzia de ceai verde:250 ml apa aproape de dat in clocot, turnata peste o lingurita cu ceai verde vrac(nu pliculete), lasa 3-5 minute,strecoara si pune o felie zeama lamaie(se asimileaza mai bine). Stimuleaza metabolismul,sa arda grasimile. Apoi sunt si unele alimente(lactate,sare cat mai putina,zahar rafinat mai de loc,etc),care scad depozitele de grasime.
Mai cautape GOOGLE,tastand cuvuntele alimente+recomandate+eliminare+grasime+burta.
In legatura cu sala,este buna,daca ai si un antrenor capabil, dar si bani disponibili. Spui, de unde vrei sa slabesti si daca este bun ca antrenor(sa stie ceva anatomie, nutritie), te poate ajuta.De ce sa-ti fie rusine? Nu de asta te duci la sala, ca sa te ajute sa slabesti sanatos! Pe banii tai si tot tie sa-ti fie rusine?

| Didd1234 explică (pentru pietrean):

Multumesc de pont. Cat despre sala, am mai fost acolo si a fost o experienta esuata. Fiind aglomerata si printre cele mai bune (si singurele) din zona cartierului meu, instructorul nu reusea sa acorde suficienta atentie, nici nu asculta ce spuneam ca prima data facusem niste exercitii care nu ma interesau. Apoi mie mi-e teama ca prind mai greu si eronat si fac total gresit exercitiul si nu ma ajuta la nimic.

Cum sa fac? sad

| Didd1234 explică (pentru pietrean):

Si inca cv, sa nu ma considere curva daca vreau sa am forme pe unde se poate. confused

| pietrean a răspuns (pentru Didd1234):

Poti face exercitii si acasa si afara, in parc, chiar daca vine iarna.Cica.iarna se ard mai repede caloriile.Cauta,ce exercitii se pot face, pentru a arde grasimea de pe burta(tot felul de exercitii ce incordeaza muschii abdominali).Sau cauta o sala unde se face fitness, unde poti sa faci miscare organizat.
De mancat, ar trebui sa mananci 3 mese principale, cate putin dar hranitor si 2 suplimente intre mese, la distanta de 2-3 ore dupa masa principala.Cauta prin raspunsurile mele si o sa gasesti ce am recomandat altora.
Cine a afirmat ca esti "curva",daca tii la aspectul tau fizic? Antrenorul de la sala? Si este normal sa mai gresesti,sa nu tii ritmul celor care stiu miscarile,la sala,deoarece multi vin "de fite",chipurile sa se intretina(dupa ce baga in ei ca spartii),asa ca,vezi o sala "mai modesta", unde este cineva interesat sa te aduca pe linia de plutire.Dar daca ai vointa, fa tu singura exercitiile acasa, mananca sanatos si cu cap, hidrateaza-te si nu astepta sa slabesti, asa in 2-3 zile(cum aud pe altii, ca vor sa slabeasca repede, ca merg la o sindrofie).

| Simona_Cristina_1997 a răspuns:

Mergi la sala se rezolva acolo tot funda? :&:*