| Alin15022000 a întrebat:

Am un penis necirscumscis, cu un frenum scurt, iar aseară prin masturbare si prin decalotarea penisului mi s-a rupt frenumul ( ața ) si am avut o sângerare abundentă, ok am spălat cât de cât acea zonă si dimineața a doua zi am încercat sa decalotez penisul să văd ce s-a întâmplat si din nou a început o sângerare abundentă... m-am dus catre spitalul județean la urgență și printr-o asteptare de aprox. 6 ore, ma verificat un medic urolog (doar a decalotat penisul, nu mai erau scurgeri de sânge, s-a uitat la el cel puțin 10 secunde dupa care mi-a spus sa ma duc acasă si sa țin o igiena locală si mi-a prescris niște supozitoare antiinflamatoare ), ok eu nu am fost multumit de consultare si de răspunsul doctorului asa ca mi-am facut o programare catre un medic urolog privat. Ok cand am ajuns acasă și am intrat sa imi fac o baie si cand am incercat sa decalotez penisul pentru a spală zona de ruptură a început din nou o sângerare abundentă după care sângerarea s-a oprit.
Eu vreau sa știu exact ce mi s-a întâmplat si ce consecințe pot sa fie si ce ar trebui sa fac in continuare? Țin penisul decalotat sau nedecalotat pentru vindecare? Cât timp nu mai am voie să ma masturbez sau sa am vreun act sexual? Ce măsuri ar trebui sa se ia?
De la rupere a rămas atârnat acel frenum, ar trebui tăiat? Ce imi va spune medicul urolog?
Increderea nu prea am in medicii de la spitalele de urgență.
Pfoai... atâtea întrebari fără răspunsuri, fiecare medic in parte îmi tot dă răspunsuri diferite.
Aștept răspuns de la cineva serios.

P.s. nu știu de ce nu îmi da voie ca intrebarea sa o pun in categoria sănătate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi cazul sa te prezinti la un cabinet urologic privat, pentru a fi taiate resturile de fren si cauterizarea capetelor vasului de sange rupt cu electrocauterul. In caz contrar exista posibilitatea ca cicatrizarea ranii existente sa se produca foarte greu si sa se mai produca sangerari si in zilele urmatoare. Este indicat sa folosesti unguent cu antibiotic Baneocin sau Fluocinolon N Atb,
pentru a preveni aparitia unei infectii cu totul nedorite si de evitat sa se produca.
Acceseaza si citeste articolul prezentat in link-ul atasat si daca ai ocazia sa te interesezi/sa discuti cu medicul urolog daca mai este posibil de a fi efectuat si in cazul tau, refacerea acelui vas de sange, care are un rol foarte important fiindca sangele care trece prin el realizeaza irigarea cu sange a suprafetei glandului penian. Multa sanatate!
https://syromed.ro/......unctional/