| OPersoanaAnonima a întrebat:

Deci am decalotat penisul, vreo jumate nu stiu, nu fac **** deci nu-l decalotez, doar ca s-a decalotat cand ma uitam la un pornache, am marit decalotarea sa zic asa, si erau niste chestii albe acolo, nu stiu ce sunt, pareri? Ce-s alea, cum le indepartez, nu stiu daca sunt solide sau lichide sau ce e.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU descrii deloc. Poate fi smegma, asta insemnand ca nu te speli suficient (minim de doua ori pe zi trebuie sa decalotezi complet si sa te speli foarte foarte bine cu apa multa si sapun). Mai pot fi puncte Fordyce, caz in acre sunt normale si nu trebuie indepartate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de SMEGMA, care popular este denumita "branzica" si reprezinta un amestec de secretii lichide ale unor glande situata la baza glandului (capului) si grasimi/sebum precum si celule epiteliale moarte. Daca nu se indeparteaza prin spalarecu apa calduta si sapun, acel amestec se altereaza, si poate provoca o infectie a penisului de "toata frumusetea". Penisul trebuie decalotat (belit) pentru mentinerea unei igiene corespunzatoare. Daca penisul nu poate fi decalotat (belit) nici in stare flasca (moarta, bleaga) atunci este probabil vorba de o fimoza severa si in mod obligatoriu trebuie apelat la o consultare a penisului de catre un medic urolog. Sanatate!

| minrest a răspuns:

Este smegma intarita. Cum penisul nu era decalotat niciodata, nici smegma nu putea fi indepartata, se aglomera in mici pachetele in care se intarea. Acuma iti recomand sa il decalotezi usurel pana eliberezi tot glandul si santul de sub gland, iar apoi sa te speli acolo cu apa calduta si sapun. Si tot ce mai ramane e sa faci din asta un obicei zilnic. Salut.

| Betty12345678 a răspuns:

E ceva comun care apare la multe persoane, o igiera riguroasa te ajuta mult, daca observi si alte chestii ciudate mai bine mergi la medic.

| Stefanismyname a răspuns:

Branza de la p'la

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Spală-te băi jegosule la p.ulă