| ZebraGalbena a întrebat:

Am un prieten caruia i s-a inrosit tare pielea piciorului drept de la glezna in sus. Parca este un pic invinetit.

Ce poate sa faca (inainte sa se duca la medic)
Daca se poate un raspuns rapid.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KamaSutra a răspuns:

Sincer,mai bine s-ar duce direct la doctor decat sa astepte sfaturi de la noi care nu ne pricepem in domeniul si s-ar putea agarava daca ii dau un sfat.
Medicul este cea mai potivita persoana careia sa-i ceri un sfat in situatia de fata

| AFR81 a răspuns (pentru KamaSutra):

La ce doctor sa mearga? Ce sa-i zica? Ca i s-a invinetit piciorul? Ca i s-a inrosit pielea? Daca s-a lovit in zona aia, e normal sa pateasca asta. Totusi, de ce ar fi necesar sa mearga la doctor? Si-a rupt piciorul cumva, nu mai poate sa mearga, sa calce pe el? Se pare ca nu. Nu mi-o lua in nume de rau, dar va rog eu frumos, nu mai indemnati lumea sa mearga la doctori asa aiurea. Problema asta pare una minora. Crede-ma, sunt alti bolnavi care chiar trebuie sa ajunga la medic, dar nu pot din cauza unora care tin ocupat cabinetul pentru asa ceva. Mor oameni pentru ca nu ajung ambulantele la ei. De ce crezi ca nu ajung? Pentru ca asa s-au obisnuit unii, sa cheme ambulanta pentru cea mai mica intepatura. Cand e cazul, nu zic, este foarte recomandat sa mergi la doctor, dar aici... Iar tu cel cu intrebarea, chiar asa de mult ii place prietenului tau sa faca vizite la doctori? Stati ma fratilor acasa, stati putin in pat, pune niste gheata daca chiar e nevoie si iti trece. Ce entorse, vanatai, umflaturi am avut eu pe vremea cand jucam handbal nici n-ai idee. Nu mai zic de degete date peste cap sau intinderi sau rupturi musculare ori lovituri cu mingea in figura si in alte parti. Chiar daca lumea imi recomanda, eu simteam ca nu e nevoie sa merg la niciun doctor si stateam acasa. Ce crezi? Peste cateva zile ma vindecam aproape complet.

| ZebraGalbena explică (pentru AFR81):

A fost la doctor si l-a trimis la boli infectioase, i-a zis ca e o infectie de la o rana. O saptamana sta la spital.