| BlackDarkAngel a întrebat:

M-m-a lovit rau de tot la genunchi,cu o jumat de ora in urma. M-am invinetit,m-am inrosit si ma doare tare rau. Din ce in ce mai rau! Pe jos era apa iar eu am alunecat (fiind gresie) si m-am dus cu genunchiul direct in usa. Nu mai pot de durere!
Ce sa fac pentru a nu ma mai durea? Pot sa merg,nu schiopatez, dar ma doare cand calc cu piciorul drept (fiind cel la care m-am lovit)
Nu vreau sa apelez la medic, vreau doar sa remediez durerea.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Punga cu gheata sau o compresa rece local, plus Diclofenac cp. de 50 mg de inghitit de 2 ori pe zi (daca ai peste 12 ani. Daca nu, foloseste Nurofen). Nu strica sa folosesti si local Diclofenac, sub forma de gel sau unguent, are efect antiinflamator si-ti ia durerea.

5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Aplica local gheata 15-20 minute pentru a evita inflamarea si tine piciorul ridicat, daca stai in pat, pe cateva perne. Poti lua un antiinflamator-diclofenac. Daca nu cedeaza durerea si apar vanatai proeminente poate fi afectat muschiul sau tendonul, atunci trebuie sa mergi la medic pentru investigatii.

| danielaxyz a răspuns:

Comprese cu bitter suedez

| DanDannn a răspuns:

Pune-ti o punga cu gheata in locul unde te doare si unde e rosu.

| Differentx13 a răspuns:

Bună. Îmi pare rău pentru tine, pune-ți niște gheață și leagă-ți piciorul cu un pansament, și nu uita să mergi la medic dacă devine mai grav. Succes

| WoodenCross97 a răspuns:

Pai eu zic sa te linistesti sa nu faci prea mult efort cu piciorul. stai in pat leagati piciorul cu un bandaj, o carpa orice si dedesubtul bandajului pune gheata.si incearca sa stai cu genunchiul indoit, adica tine piciorul indoit in pat (indoit in susbig grin) sau depinge poti sa il ti si drept depinde cum te simti tu mai bine, oricum baftawinking Funda?smug