| troxanici a întrebat:

Am un prieten de 2 ani si 8 luni, si nu stiu cum sa-l conving sa se lase de fumat. Acum 7 luni s-a lasat dar de aprox o luna s-a apucat iar pentru cateva zile, si ieri am observat ca iar a fumat. Un sfat va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kayan a răspuns:

Pentru mine, a fost de ajuns sa mi se dea un exemplu din familie despre problemele de sanatate pe care le poti avea daca fumezi... si m-am lasat a doua zi. asta se intampla acum un an. de cateva saptamani, m-am apucat iar, exact ca prietenul tau...

sincer, cred ca cea mai buna metoda este sa-l ajuti sa realizeze ca fumatul nu aduce nimic bun. nu-l cicali, ca sunt mai mult ca sigur ca n-o sa aiba vreun efect. lasa'l sa-si mai faca "poftele" si adu-i aminte la un moment dat ca s-a mai lasat de fumat si ca e pacat ca s-a apucat iar... si spune-i ca isi bate joc singur de sanatatea lui... plus banii foarte multi pe care ii cheltuie...

9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Nu prea ai cum sa-l convingi pentru.ca de ce-i spui mai mult de aia se incapataneaza sa fumeze si mai mult. pana nu va constientiza singur ca nu e bine sau mai exact atunci cand va fi HOTARAT si PREGATIT FIZIC si PSIHIC si va avea VOINTA de FIER si DORINTA sa se lase nu vei reusi nimic. poate nici macar ca isi pune sanatatea in pericol nu realizeaza sau ca poate acumula boli grave nu-l sperie de ajuns, deci nu-i trebuie motiv in mod special sa se lase ci doar ce am scris eu mai sus cu litere mari si asta e foarte greu si trebuie sa LUPTE sa poata ajunge la acele concluzii si performante pentru.ca daca un om nu vrea ceva nu poti sa-l convingi cu nimic sa faca acel lucru deci RABDARE si ajuta-l mai bine sa se pregateasca pentru acele lucruri, sa vrea acest lucru sa se lase si sa lupte cu propriul corp care i cere drogul si cu mintea lui care i comanda sa ia tigara, totul porneste de la comanda pe care o da creierul si nu e usor sa iei dintr-o data doza de nicotina zilnica pe care o primeste corpul si nici nu e indicat ci doar treptat sa le reduca si incet va simti ca corpul nu mai cere asa des tigara si nu va mai avea nevoie incet de ea. si nu incerca cu seminte si bomboane si altele ca nu va merge pentru ca alea nu au nicotina pe care o cere corpul ci poti doar sa ai de lucru sa fi preocupat de ceva si sa nu ai timp sa fumezi asta mai merge de multe ori pentru. a se lasa poti aplica si asta sa-i distragi atentia si sa-i dai o alta ocupatie atunci cand vezi ca ia tigara ca sa-l faci sa mai uite de ea. un dr.renumit etc. a operat de inima un domn care fuma de 60de ani de mic copil si depasea 2-3 pachete pe zi si dupa ce s-a trezit si era mai bine a vazut pe noptiera sa o tigara si o scrumiera si l-a intrebat pe dr.de ce sunt acolo si dr. i-a raspuns:daca eu o sa-ti iau tigara atat de brusc si corpul tau care e plin de nicotina etc.nu mai primeste doza tu poti sa mori din cauza ca corpul tau nu mai poate functiona fara acest drog, si i-a spus cand se simte in stare poate fuma cateva fumuri di acea tigara acolo in salon chiar daca e operat si nu are voie si domnul a indraznit si in scurt timp si-a dat seama cum este corpul sau din cauza tigarilor si acum e bine si a ajuns sa fumeze doar 1-2tigari dimineata cu o cafea si a zis ca in scurt timp le va lasa si pe acelea pentru ca simte ca organismul lui nu mai cere acest drog, este adevarat asta si uite cum vointa i-a fost introdusa in minte fara sa-si dea seama de acel dr. pentru.ca pe domnul nu-l speriase nici operatia nici gravitatea bolii ci doar gandul ca organismul nu mai poate fara drog si poate muri acelea i-au dat forta si vointa sa lupte si daca el a reusit si voi o sa reusiti impreuna, trebuie doar sa fi alaturi de el si poate ar fi bine sa citeasca si el acest mesaj, poate o sa-l ajute.succes!

| just4fun_8801 a răspuns:

Sa fiu in locul prietenului tau in clipa in care imi cereai sa ma las de fumat pentru ca tie nu iti place te "rugam" sa cauti un prieten nefumator.Nu vad nici un rost pentru care el sa se lase de fumat...

| adeana a răspuns:

Tigara electronica? Plasturi?
Alta ocupatie pentru timpul in care fumeaza?
Vezi de ce fumeaza. daca se plictiseste, cauta alta activitate.
Sunt oameni care se lasa dupa 20 de ani. daca trebuie.
Cu rabdare cred ca il poti ajuta sa inteleaga ca tu ii vrei binele. si sa nu-i mai faci reprosuri.

| Mefisto23 a răspuns:

Am fumat si eu mult timp. E drept ca e greu sa te lasi dar mie mi-a spus sotia mea, cam la vreo 6 luni dupa ce ne-am cunoscut, dupa ce m-a suportat fumegand atata timp ca si-ar dori sa ma sarute pe mine, nu o scrumiera. Se intampla acum 4 ani jumate. M-am lasat a doua zi. Deci, trebuie motivatie!

| SpikE a răspuns:

Daca fumezi nu ai cum sa te abtii sa nu mai fumeziwinking nu ai ce facehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce zic, daca el nu vrea de buna-voie... Si al meu a fumat si s-a lasat pentru mine, i-am spus ca nu-mi place. In plus i-am enumerat toate pericolele la care se expune, oricum el are risc de boli de inima pentru ca tatal lui asa a murit. Cel mai tare argument : te iubesc si nu pot trai fara tine, vreau sa stai cat mai mult langa mine, nu-mi doresc sa te imbolnavesti si sa raman singura- ceva de genul asta- si chiar a functionat! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumatul e un viciu...Nu se poate lasa cand vrei tu si pentru ca vrei tu...Lasa-i timp si acorda-i intelegere; daca o sa-i faci scandal nu rezolvi nimic. Sfatul meu sincer ca o fosta fumatoare ce sunt este sa incerci sa-l sustii si sa-l intelegi.Eu m-am lasat si apucat de fumat de mai multe ori pana sa renunt definitiv.Succes!

| PaRaZiTu a răspuns:

Spune-i ori eu ori tigarea sa vezi cum reactioneazahee hee

| susieq_7137 a răspuns:

Dc vrei sa se lase d fumat¿? mie mi s. a spus ca daca inmoi in lapte o tigara si o lasi sa se usuce si dupa o fumeaza el nu o sa ii mai placa nici o tigara; nu stiu cat e de adevarat dar poti incercatongue