| SweetSecrets a întrebat:

M-am apucat de fumat acum 2 luni așa mai serios,in prima luna nu trăgeam ca lumea in piept,dar in a doua am început sa trag mai mult, ideea e ca nu stiu daca trag fumul in piept sau doar in gât pentru ca de câteva zile ma doare gâtul cand respir mai adânc, dar nu constant.Nu îmi spuneti sa ma las de fumat pentru ca nu o voi face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am fumat 8 ani ideea e ca a insistat multe persoane importante din viata mea sa ma las, ba chiar cateva care nu aveau nici o valoare, ca nu e bine, ca nu e frumos ca e scump.Mai rau fumam, mai indarzit eram, mai mult bagam in mine. Spargeam plamanu, ma durea-n 14.Pana am spus STOP, am facut calculu cat sparg in o luna, am vazut rezultatu, si de atunci din data de 9 decembrie 2015 numai am pus tigare in gura.Primele zile am zis ca innebunesc, ca ajung la spitalu de nebun, sevraj, vedeam numai tigari. Tentatie la orice pas, dar cand am vazut cum se pun ban pe ban am renuntat de tot.

| annakarenina a răspuns:

Sa tragi in gat este mai periculos decat sa tragi in piept, poti ajunge la probleme grave, cum ar fi cele ale corzilor vocale sau, dupa ani de fumat, la cancer laringian (in gat). Chiar daca nu te lasi, incearca sa fumezi moderat, si poate sa faci o pauza pana te simti mai bine.

| KodrutZ a răspuns:

Fumeaza de trei ori mai multe. O sa scapi de orice durere mai repede. https://i.ytimg.com/vi/AABzSKiFYNs/hqdefault.jpg

| UzOm a răspuns (pentru KodrutZ):

Foarte frumos!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si atunci ce ai vrea sa i ti spune m? Bravo? Felicitari, tine o tot asa, da i tare cu tigara pina o sa ajungi in pămint, lasa tigarile ca te distrugi, o sa faci cancer la plămîni, deja asta e primul semn ca trebuie sa lași tigara, te doare gîtul si acum e ceva minor o usoara durere, dar stai ca daca vei continua sa fumezi, te va durea din ce in ce mai rau, plus ca vei puții toata a tigari, mîinile tale vor mirosii a tutun, gura va putii a tutun, e frumos ca o domnisoara ca tine sa pută ca o tutungerie? Spune tu daca e frumos, tie i ti place sa mirosi ca boschetarii ăia care nu stiu altceva decit tigara?

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Asa si? Vrei sa ne spui ce cool esti tu pentru ca iti nenorocesti plamanii si duhnesti a scrumiera?

| SeraphimCastiel a răspuns:

Parerea mea este ca nu tragi pana la capat.
Nu te vei lasa de fumat cand va vrea cineva din viata ta sau cineva de pe TPU, te vei lasa de fumat doar cand vei vrea TU.
Asta este si sfatul meu daca vrei sa fumezi ceva, macar fumeaza iarba, buna, nu etnobotanice sau prostii, maria sau altceva, aia nu iti face rau la plamani sau lucruri de genul.
Tutunul in opinia mea, o chestie care contribuie la imagine, nimic mai mult.
Pe langa miros, probleme la gat, plamani, ficat, inima, circulatia sangelui, mai e si aiurea ca dai banii pe aiureli laughing, sunt mai practic din punctul asta de vedere.
Te sfatuiesc sa intrebi totusi un medic, care nu-ti stie parintii, el stie cel mai bine, poate esti sensibila si te expui mult fumand o simpla tigara.

| KodrutZ a răspuns (pentru SeraphimCastiel):

De acord cu tine, cu mentiunea ca practic nu mai avem tigari care sa se faca din tutun ca inainte de 89. Toate sint imbicsite cu chimicale si aditivi mult mai nocive. Vrei sa degusti tutun, atunci iei frumos o pipa sau - si mai bine - o narghilea.

| ionutn367 a răspuns:

Sfatul meu...Lasa tigarile nu sunt bune, asta in caz ca nu vrei sa mori mai repede