| anonim_4396 a întrebat:

Am un program de somn foarte prost. Cand vin de la scola ma culc(pe la ora 4) si dorm cateva ore, dupa care ma mai culc la 2 si dimineata sunt super obosit. Vreau sa ma culc la cel mult 11 seara. Stiti vreo metoda sa imi reglez programul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e simplu, dar daca ai un pic de vointa, vei reusi. La 9.30 inchizi calculatorul si TV-ul, aerisesti bine camera, iti faci dusul de seara si citesti cateva pagini intr-o lumina mai putin violenta (veioza) si in liniste. La 11 stingi lumina si te culci. N-o sa poti adormi, dar sub nici o forma nu te ridici din pat si nici nu te enervezi. Te poti gandi al momente frumoase din viata ta sau visa la excursii, aventuri, etc pana adormi. Dimineata iti pui ceasul la 6 sau 6 si jumatate (maxim) si te trezesti, oricat de putin ai fi dormit. In timpul zilei nu te culci sub nici o forma si nici nu stai sa lenevesti. O sa fii obosit, dar vei rezista. Seara, al 9.30, acelasi ritual: aerisit, dus, citit in liniste. Daca faci asa 4-5 zile la rand si nu te abati deloc, nici in week-end, vei vedea ca vei avea rezultate excelente.

| aryana1991 a răspuns:

Gasesti o activitate cand ajungi acasa,evita statul in pat la tv,fa ceva sport sau iesi la o plimbare,in orice caz trebuie sa ai o activitate solicitanta nu una de care sa te plictisesti,seara uita-te la ceva care sti ca te plictiseste, un film naspa de la tv si programeaza tv, fa un dus fierbinte si bea un ceai de tei are efect calmant.bafta si somn usor.

| Raressh69 a răspuns:

Salut! Asa te`ai obisnuit, dar nu este bine deloc! In mod normal un om ar trebui sa doarma cel putin 8 ore pe noapte pentru ca somnul este cel mai bun mod de refacere.Si daca dormi dupa scoala de la ora 4 sa zicem pana la 7 nu ai cum sa mai adormi la 11 cum vrei tu.Incearca sa nu mai dormi dupa scoala zic eu.tongue FUNDA?

| Stephisorrr a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu laughing))de cateva zile.
Poti incerca sa nu mai dormi dupa-masa, asa vei fi mult mai obosit seara si vei dormi mai repede decat de obicei, dupa cateva zile programul tau de somn va fi altul, cum vei fi mai odihnit vei putea dormi si pe la 23-00 noaptea. thinking alta idee n-am / banuiesc ca n-o sa iei somnifere. Oricum, mult succes:*

| Wehrmacht a răspuns:

Am 14 ani cls a 7-a si acum e 2:30 noaptea dar tot nu dorm.Nu pot sa dorm.Ma rog...stiu ca maine nu prea o sa facem ore ca deja incepe vacanta si ma bazez pe asta, dar totusi...
Eu reusisem sa imi reglez somnul pentru o perioada din greseala.Nu am dormit o noapte, nici ziua care a urmat si cand a venit iar noaptea la 9 am picat in pat dus de somn si la 5 dimineata ma uitam pe pereti ca eram deja odihnit.Chiar daca iti e somn, nu dormii ziua.Culcate noaptea pe la 10-11.Chiar daca ti se pare tarziu 11 este o diferenta fata de 2 care se va simtii.