| Dfghhghu a întrebat:

Salut, vin cu o problema medicala deoarece se intampla in aceasta perioada. Eu in vacante (acum pe perioada de carantina) ma culc destul de tarziu noaptea, 2 dimineata si ma trezesc la 11. Dar acum pe perioada de carantina nu mai suport, app am 15 ani si sunt baiat, vreau sa imi reglez un program de somn normal deoarece ma trezesc obosit si toate activitatile pe care mi le propun seara se duc de rapa a doua zi, nu mai suport si de cateva zile am si dureri de cap deoarece simt ca noaptea nu dorm bine. Nici conditiile de somn nu sunt f bune, nu am o casa mare, dar am camera mea si fix langa usa de la camera parintilor, treaba e ca parintii mei se culca dupa 12 sj merge televizorul si eu la cel mai mic zgomot ma trezesc. Ce sa fac sa-mi reglez programul? V rog din suflet dati-mi un raspuns ajutator ceva, am dat si cautari pe net dar vreau raspunsuri de la cineva care stie exact problema si care a mai trecut, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cateva sfaturi.

Cand stam in casa nu facem nici un efort, asa ca avem nevoie de ai putin somn. Fa-ti un program de exercitii, fa niste abdomente, flotari. Asigura-te ca te faci miscare cel putin 30 min pe zi.

Cand stai inchis in casa tinzi sa te deconectezi de viata normala. Incearca sa iti menti normalitatea. Trezeste-te la ora la care te-i trezi, imbraca-te cu hainele bune, spala-te pe dinti si fa dus dimineata. Incearca sa iti duci viata normala acasa.

Fa-ti un program de somn, culca-te la aceiasi ora, trezeste-te la aceiasi, nu dormi cat poti, pune-ti ceasul dimineata.

Asigura-te ca esti in contact cu preitenii, scrie-le si faceti conferinte, e important sa interactionati.

Vorbeste cu parintii si spune-le ca te deranjeaza televizorul, nu cred ca nu vor intelege.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Solutia este simpla: te trezesti mai repede si te culci mai repede.
Dimineata iti pui ceasul /telefonul sa sune la 7:00 dimineata (sau cand este nevoie, iar seara te culci cel mai tarziula ora 23:00. Daca nu poti adormi, tragi plapuma peste cap sau iti bagi niste dopuri de ureche.
Cel mai bine este insa sa fii suficient de obosit in timpul zilei, fiindca atunci vei putea adormi usor, chiar daca este "zgomot" in jurul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, vorbesti cu parintii tai sa dea televiziorul mai incet, ca la ora 10 sa fii deja in pat si sa dormi.
la 9.30 mergi si faci un dus, te pui in pat, iei o carte in mana si citesti pana adormi.
In tot acest timp, telefonul, televizorul, laptopul sau orice alt aparat electronice din camera ta, sunt INCHISE.

Lipsa somnului de noapte, in special intre orele 10 si 2 noaptea, cand se produc 2 hormoni vitali creierului si organelor interne (serotonina si melatonina), numai cand dormim intre acele ore, pot duce la probleme de sanatate mari, dureri de cap, stari de voma si ameteli, depresii, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie, boli psihice, boli autoiumune precum diabetul samd.
Asadar, fa tot posibilul ca la ora 10 seara, sa fii in pat, adormit!

| Tian44 a răspuns:

Melatonina e neurotransmitatorul care se ocupă cu starea de somnolență, într-un program de somn fix ea se obișnuiește să intre în funcțiune in același punct zilnic. Iar dimineața când te trezești testosteronul începe să intre în funcțiune tot la oră fixă la care te obișnuiești. Cel mai bine e să dormi 8-9 ore, mereu trezindu-te la ora 7:30 dacă e posibil. Cumpărați dopuri de urechi și respectă programul.

| Dfghhghu explică (pentru Tian44):

Da, dar cum sa fac sa intru in acel program bine stabilit?, ca am mai incercat sa ma cult brus la 10 11 si nu puteam, am o problema destil de serioasa...

| Tian44 a răspuns (pentru Dfghhghu):

Citește o carte, numără oi și relaxează-ți corpul pentru a stimula starea de somn

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Dfghhghu):

Fa activitati fizice pe timp de zi sa iti mai obosesti putin corpul, evita cofeina si zaharul mai ales inspre seara, nu manca cu 1-2 ore inainte sa te culci deoarece iti afecteaza somnul...

| SimonaPSI a răspuns:

Dfghhghu, toate sugestiile prietenilor tai pe pe TPU sunt pertinente. Retine si aplica:
1. Discuta cu parintii si roaga-i sa te protejeze
2. "Imprieteneste-te" cu somnul. Este esential pentru o minte si un corp sanatos. Pregateste-te inainte de culcare: intra intr-o stare de relaxare, elibereaza-ti mintea, imagineaza-te intr-un loc placut si linistit
3. Gandeste o rutina a somnului: ora de trezire, ora de culcare, interval de minim 8 ore de somn
4. Exercitiul fizic solicita corpul si il obliga sa ia o pauza pentru refacere
Succes!

| RomanDanielau2212 a răspuns:

Asta trebuie sa i-o spui părinților stiind problema ta ar trebui sa fie mai atenti