| LookBehinD a întrebat:

Am un program de somn foarte dereglat...adica ma pun sa dorm la 4-5 dimineata si ma trezesc la 2-3 sau chiar mai tarziu a doua zi. tatal meu are si el probleme si ia bromazepam. as putea sa iau de la el doze mai mici ca sa imi reglez programul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu daca nu ti-a fost tie prescris de medic. Incearca intai sa iti reglezi singur programul. Adica, intr-o seara, baga-te in pat la ora 22.30. Nu vei adormi, dar la ora 6 dimineata trezeste-te oricat de obosit ai fi. Apoi fii foarte activ toata ziua (in ciuda oboselii). Nu sta deloc in pat sau pe fotoliu, nu bea prea multa cafea (maxim o lingurita de cafea inainte de ora 10 dimineata), munceste mult, fa sport, fii mereu foarte activ, chiar daca iti va fi greu. La ora 9 seara bea un ceai cald, fa un dus mai fierbinte, citeste cateva pagini si la 22.30 culca-te. Iarasi nu vei adormi, dar insista si trezeste-te din nou la 6 dimineata. Iti promit ca dupa maxim 5 nopti (in care te culci la 22.30 fix, fara nici o abatere si te trezesti la 6 fix, fara nici un minut de abatere), si daca ai grija ca ziua sa nu dormi/zaci/motai, ci sa faci efort foarte intens (munca, invatatura sau sport) minim 14 ore in fiecare zi, vei dormi ca un prunc, fara nici o pastila.
In plus, ai grija ca in nici o zi sa nu folosesti televizorul, calculatorul, telefonul, laptopul, tableta mai mult ed 30 de minute pe zi (insumat toate) si niciodata dupa ora 20.00 seara si sa nu ai nici unul din aceste aparate in camera in care dormi. daca nu iti permiti un dormitor curat, fara astfel de aparate, va trebui ca cel tarziu la ora 20.00 sa le inchisi si sa le scoti pe toate din priza si apoi sa aerisesti camera macar doua ore inainte de a te culca.

8 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la doctor pentru a vedea ce tip de medicament ti se potriveste cel mai bine si de asemenea a primi un dozaj potrivit. Din cate am citit, bromazepam face parte din familia benzodiazepinelor si poate cauza dependenta/toleranta daca este utilizat incorect si pe termen lung.
http://www.csid.ro/......-11704514/

| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta se poate regla intr-o saptamana, dar nu cu pastile ci cu bunavointa!
Culcarea se face la ora 10 seara si trezirea obligatorie la 6-7 dimineata.
Incepe prin a te forta sa te trezesti la ora 6 sau 7 chiar daca te-ai culcat f tarziu, trage de tine toata ziua si seara la 10 vei fii mort de oboseala.
Nu stiu ce faci toata ziua, dar banuiesc ca nu ai munca, nu ai nimic, daca iti permiti sa te trezesti dupa amiaza. Poate intr-un viitor apropiat doresti sa-ti iei servici, si atunci va trebuii sa-ti schimbi orele de somn.

| minrest a răspuns:

Ia un timp Melatonina 3mg cu o jumatate de ora inainte de ora dorita pentru culcare, dar nu neglija sa te si culci la ora respectiva. Melatonina e un hormon produs de corpul uman, pe care insa viata moderna ne impiedica sa il producem in cantitate suficienta, asa ca e mai bun decat un somnifer.

| untu a răspuns:

Nu! Poti sa bei un ceai de tei cu o feliuta de lamaie si sa te culci devreme in jurul orei 22:00 si sa te trezesti odihnit la ora 07:00! Repeta operatia pana ca organismul tau sa se obisnuiasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un doctor, el iti va spune concret.

P.S., daca te culci la 4-5 dimineata, te trezesti in aceeasi zi, nu in urmatoarea rolling on the floor

| florinflorescu a răspuns:

Nu lua pastile pentru ce poti face singur.
ca sa adormi aeriseste camera, fa exercitii de respiratie. pune ceasul sa sune la 8-9 dimineata, vei fi obosit, dar fortezi corpul sa adoarma mai devreme, dar sa nu dormi la amiaza.
succes

| Vinsieu a răspuns:

Nu medicamentul iti regleaza programul. "Te pui sa dormi" ca omul normal, nu cand altii se trezesc.

| Chiriac_Alexandru_2002 a răspuns:

Calmantele, somnifere nu trebuie folosite decat atunci cand sunt recomandate de medici.
Iti recomand sa lasi ocupatile si sa te culci la 8/9/10 cer tarziu si vei vedea ca te vei simtii mult mai bine.
Si daca ai varsta cuprinsa intre 13/15 ani iti spun ca somnul este foarte recomandat pentru cresterea organismului!
Noapte buna.