| anonim_4396 a întrebat:

Am urmat un tratament cu ovule Cervugid pentru o infectie vaginala. Dupa tratament am avut un contact sexual iar in urma acestuia simptomele infectiei au reaparut, de data aceasta mai pronuntate. Urmez un tratament cu ovule Betadine iar intrebarea mea este urmatoarea: Este normal sa ma usture la introducerea ovulelor? In primul tratament nu am avut niciun discomfort, nu m-a usturat, nu m-a durut. Acum insa gasesc o dificultate in a le introduce iar cand reusesc sa o fac si le impond in interior, ma ustura foarte tare vaginul.
(infectiile vaginale pot provoca dureri de ovare?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Acuma nu sunt medic, dar ma gindesc si eu... nu cumva in cazul tratamentului pentru INFECTIE ar trebui sa nu mai folosesti organul respectiv? In cazul de fata, sa nu mai faci sex? Poate nu am dreptate, dar cred ca am. Saaau te refereai ca dupa INCHEIEREA TRATAMENTULUI, caz in care am inteles eu. Poate e si ceva legat de partener pana la urma, daca tot reapare...

| Siennnnna a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Contactul sexual a avut loc dupa incheierea primului tratament, iar partenerul nu are nicio problema

| dragodana a răspuns:

Salut!
Partenerul nu are simtome.Este doar purtator.
Da, este ok ca ai reluat sexul dupa terminarea tratamentului, dar trebuie sa faca si el unul.iti spune medicul ginecolog ce sa iei si tu si el. Daca nu face si el vreun tratament o sa te infecteze mereu si nu ajungeti nicaieri.
Ovulele cu Betadina ar trebui sa ajute, nu sa te doara cand le introduci in vagin.
Duz-te inapoi la ginecolog si reluati tratamentul.Amandoi.Intre timp, daca nu mai a disconfort, puteti folosi prezervativul.