| Ionida a întrebat:

Am usturimi in nas, este foarte uscat, nu am miros. Am impresia ca aerul este mereu cald. Ce se intampla cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Mama mea a avut simptomele pe care le ai tu cred ca vreun an si ceva. Saraca pe unde nu a umblat, pe la cati ORL-isti. Toti ii dadeau diferite tratamente care nici unul nu isi facea efectul. Intr-o zi, uitandu-ma intr-o carte de-a lui soacramea extrem de groasa si de mare cu tratamente naturiste pentru toate bolile parca am gasit la Rinita Alergica (pentru ca asta avea)un tratament cu tinctura de propolis. Si era descris cum se proceda. I-am tras la xerox si i-am dat foaia. S-a dus a cautat propolis si alcool de nu stiu cate grade si a facut tinctura ea in casa si aprocedat exact cum scria acolo. Cred ca intr-o saptamana jumatate i-a trecut. Dar nu ar strica sa te duci la un consult ORL ca stiu ca daca nu e tratata afectiunea ar putea da complicatii pe caile repiratorii.

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Nasul, sinusurile, mirosul
Structura nasului şi a sinusurilor. Pe pereţii laterali ai foselor nazale se află câte trei reliefuri rulate în formă de pâlnie, situate unul deasupra altuia, numite cornete (superior, mijlociu şi inferior). Sinusurile sunt cavităţi situate în grosimea oaselor feţei, pline cu aer şi acoperite de o mucoasă identică cu cea care acoperă fosele nazale. Ele se deschid în nas. Menţionăm celulele etmoidale anterioare şi posterioare, sinusurile sfenoidale, sinusul frontal şi sinusurile maxilare. Tot în nas se deschide canalul prin care lacrimile trec din sacul lacrimal în nas.

Fosele nazale au rol în apărarea de infecţii a căilor respiratorii, în vorbire prin funcţia de cavitate de rezonanţă şi în declanşarea unor reflexe. Organul mirosului este constituit din porţiunea superioară a mucoasei, care este diferenţiată ca organ receptor la excitanţii chimici aduşi de aer. Sinusurile au rol de cavităţi de rezonanţă în vorbire şi rol în încălzirea şi umidificarea aerului respirat.
Nasul, sinusurile, mirosul
Structura nasului şi a sinusurilor. Pe pereţii laterali ai foselor nazale se află câte trei reliefuri rulate în formă de pâlnie, situate unul deasupra altuia, numite cornete (superior, mijlociu şi inferior). Sinusurile sunt cavităţi situate în grosimea oaselor feţei, pline cu aer şi acoperite de o mucoasă identică cu cea care acoperă fosele nazale. Ele se deschid în nas. Menţionăm celulele etmoidale anterioare şi posterioare, sinusurile sfenoidale, sinusul frontal şi sinusurile maxilare. Tot în nas se deschide canalul prin care lacrimile trec din sacul lacrimal în nas.

Fosele nazale au rol în apărarea de infecţii a căilor respiratorii, în vorbire prin funcţia de cavitate de rezonanţă şi în declanşarea unor reflexe. Organul mirosului este constituit din porţiunea superioară a mucoasei, care este diferenţiată ca organ receptor la excitanţii chimici aduşi de aer. Sinusurile au rol de cavităţi de rezonanţă în vorbire şi rol în încălzirea şi umidificarea aerului respirat.
Ceea ce trebuie sa faci este sa consulti un specialist sa-ti dea medicatia necesara.Succes.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

De obicei este un debut cand esti bolnav. Nu sunt medic, dar am fost bolnava de rinita alergica si stiu ca de multe ori ma simteam asa. Iti dau o adresa unde cineva a intrebat un medic. Intrebarea era foarte asemanatoare cu a ta. Daca cumva crezi poti sa intrebi si pe forumul respectiv, dar eu zic ca e bine sa mergi la un medic orl-ist sau un alergolog, daca nu se rezolva. Incepe cu medicul de familie.
http://www.sfatulmedicului.ro/......azale.html

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cum? Si inca nu ai fost la ORL? FUGI TARE! (daca vrei sa te faci bine cat mai repede!)

Alte răspunsuri