| anonim_4396 a întrebat:

La mine acasa astia baga caldura doar noaptea si dimineata ma tyrezesc mereu cu nasul infundat, cred ca de la aerul uscat. Ce sa fac sa nu mai patesc asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca e de la aerul uscat si nu pentru ca esti racit/a, pune un vas cu apa neacoperit pe calorifer sau aproape de el.

| eni a răspuns:

Pune un vas cu apa pe calorifer.

regis
| regis a răspuns:

Caldura nu prea are legatura cu umiditatea. Pentru aerul uscat remediul e simplu: un vas cu apa pe calorifer. Exista si vase speciale cu un maner ce se agata de calorifer, numite umidificatoare de camera.

| adrian777 a răspuns:

Daca lasi geamul deschis iarna camera e raceste rapid, si sigur daca adormi cu el deschis oricat de putin risti sa racesti. Sfatul meu e sa cumperi un Umidificator. Problema e ca un calorifer fierbinte usuca prea tare aerul, umiditatea din aer fiind foarte scazuta, tu respiri aer uscat si ti se usuca nasul, gatul, gura... asa pateam si eu. Umidificatorul il poti gasi la toate magazinele de electrocasnice, il umpli cu apa, si ii dai drumul pe parcursul noptii. Trebuie a ai grija sa stii cat timp functioneaza, altele dupa 8, 10 sau 12 ore consuma toata apa si trebuie realimentat. Daca nu vrei sa dai banii pe un umidificator, poti pune apa in tavite plate din metal direct pe calorifer ca la caldura pe care o degaja, apa se evapora si asa vei avea un aer ceva mai umed. Dar umidificatorul e cel mai bun zic eu.

| danbnz a răspuns:

Lasa geamul un pic deschis, cit sa intre aer curat si sa nu iasa caldura...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune un bol cu apa pe masa din camera unde dormi happy