| WnFamily a întrebat:

Am varicelă de 12-13 zile, crustele sau făcut aproximativ toate, întrebarea mea ar fi, pot să ies afară (măcar pentru 5 minute)?
Dacă nu, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai asteapta inca o saptamana, pana ce se vor usca si se vor cadea toate crustele + inca o saptamana (cand se transmite si ii infecteaza pe altii din jurul tau, care n-au avut varicela)!

Ai grija, fiindca vei avea mancarimi puternice in timp ce se usca si cad acele cruste!
NU TE SCARPINA nicidecum, fiindca vor ramane urme (gropite) caracteristice TOATA VIATA!

| Rihhana1 a răspuns:

Buna! Nu se poate deoarece nu iti va trece si iti va reveni varicela, stai in casa si trateaza-te o saptamana apoi poti face tot ce iti doresti.
Multa sanatate!

| insuleleGeorge a răspuns:

Salut, singurul motiv pentru ca ti se spune ca trebuie sa stai in casa, atunci cand ai varicela, este pentru a nu infecta alte persoane. Teoretic, persoanele cu varicela nu mai sunt infectioase dupa 5-7 zile de la cojirea tuturor bubitelor.

| WnFamily explică (pentru insuleleGeorge):

Răspunsul tău îmi este mai folositor, dar nu știu de ce nu-ți pot da fundă.