| anonim_4396 a întrebat:

Am varicela si au trecut 6 zile deja, bubitele mele au facut coaja, dar inca nu am facut dus.Cat timp mai trebuie sa stau in casa pana imi vor trece? Cum dispar toate acestea? Ma pot da cu crema de galbenele pentru a face bubitele sa se inmoaie si sa pice coaja, sa treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand ai varicela poti face dus normal, in fiecare zi, fiindca asta scade riscul de infectare. Toate cojile vor disparea cam in 10-12 zile, dar tu trebuie sa stai in casa doar 14 zile. Nu e nevoie sa te dai cu crema de galbenele, e mai bine sa cada cojile spontan.

| nananahee a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc din suflet!
dar are ceva daca totusi ma dau cu crema?

| Brigaela a răspuns (pentru nananahee):

Nu are nimic, dar ai grija sa nu iesi din casa mai repede de 14 zile.

8 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Cam două săptămâni ţine, folosește alcool mentolat, îţi mai potolește mâncărimea(să nu le spargi)...

| nananahee a răspuns (pentru Doηηa):

Nu am mai mananca,numai am ce sa sparg pentru ca s-au uscat,m-am dat cu pudra mentolata, de la prescriptia mediclui, el a zis ca dureaza cam 10 zile.dar vreau sa-mi treaca mai repede, numai pot, innebunesc in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.le dai doar cu alcool mentolat. daca ti mananca.stai in casa 21 de zile fisx.si trec. daca iesi mai devreme la aer, se fixeaza boala in organism.la organe.si e jale.ramai cu sechele toata viata.nu te giuca.sazi in casa ghinisor colo la caldurica.cand o sa iesi prima data, te ia cu ametala.

| Andrei123654789 a răspuns:

Si eu am inca varicela si o am timp de 3 saptamani daca vei da cu crema de galbenele adevarat va cadea dar fortand coaja sa cada iti va putea un ramane un semn pe viata mai bine le lasi sa cada de la sine.

| nananahee a răspuns (pentru Andrei123654789):

Mi-au picat cojile, desi mai sunt cateva iar la unele mai trebuie sa se duca acel "roz" ma simt mai bine.iti doresc sa ai rabdare, si sa iti treaca cat mai repede!

| Andrei123654789 a răspuns (pentru nananahee):

Multumesc mult da si eu am acel roz mai am doar 2 pe fata dintre sutele pe care le-am avut si sper sa nu raman cu vreo cicatrice dupa aceasta experienta...