| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp trebuie sa stau in casa daca am varicela? Deja a trecut fix o saptamana de cand o am, bubitele au toate coaja (cred ca se numeste crusta). Daca mai stau o saptamana, este bine? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai în casă până la vindecarea completă!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Daca mai poti sa stai inca vreo 4 zile e super bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă" generală care să precizeze cât durează boala, DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

La fiul meu a durat 16 zile până au dispărut bubiţele/cojiţele/scoarţele respective.

Atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagios şi NU ai voie să mergi la şcoală.

Iar înainte de a merge la şcoală TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Trebuie să stai în casă până te vei vindeca complet, nu ai voie să ieşi afară.
Te pup!

| adishorMS a răspuns:

E ok in jur de 20 zile fara expunere la frig, avand in vedere ca e cald afara

| danna88 a răspuns:

S-ar putea, de obicei varicela dureaza aprox. 2 saptamani happy

| alexuthza a răspuns:

Exista si o pudra cu menta, vindeca mai repede si te racoreste, avand in vedere ca bubitele alea te enerveaza laughing)

| 0reo a răspuns:

Inca o saptamana, cam asa. Depinde cum te simti tu.
Insanatosire grabnica kiss!