| crisbebe a întrebat:

Am varicela si dupa faptul ca ma mananca rau bubuitele, arat ca un montru ca plang toata ziua ca nu pot iesi din casa mai trebuie sa tin si regim.
intrebarile mele sunt:Ce pot face ca sa nu ma mai manance asa rau bubitele si sa treaca mai repede? ele trec in 2 saptamani dar ce as putea sa fac sa imi treaca cam intr-o saptamana jumatate avand in vedere ca sunt PLINA.
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bubitele te vor manca 2-3 zile, timp in care te poti da cu mixtura mentolata. Dupa aceea, vei avea doar mancarimi minore. Nu poti face nimic sa scurtezi durata de viata a bubitelor.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru calmarea pruritului: talc mentolat, violet de gentiana 1% aplicat pe vezicule si eventual, numai la recomandarea medicului, antihistaminice. Nu-ti rupe veziculele prin scarpinare! --- pericol de suprainfectare a veziculelor care, dupa vindecare lasa semne /cicatrici inestetice si permanente pe piele.In a 3-a sau a 4-a zi de la aparitia eruptiei apare crusta (coaja), care se detaseaza treptat in 7-8 zile (limite 5-20 zile in functie de profunzimea leziunii cutanate). Crustele se elimina FARA a lasa cicatrici.
Numai bine!

| blackcat99 a răspuns:

La farmacie este o solutie la sticluta cu mentol.da-te cu solutie deia de piele, si nu te mai mananca, chiar daca la inceput vei simti senzatia de arsura si rece. funda?

| SimoDR a răspuns:

Te dai cu pudra sau o crema mentolata pe bubite, cu atentie sa nu le spari ( pentru ca iti raman semne permanente). Pudra/crema se gaseste la farmacie. un leac babesc: pe o bucata de material rosu se toarna tuica de prune si se aseaza pe burta. Nu stiu ce reactii au loc, cert este ca toate bubitele care nu iesisera, vor apare imediat. Toate odata, nu va trebui sa te astepti la altele. In casa e obligatoriu sa stai 2 saptamani, pana ce iti va cadea ultima crusta.

| beatrysica2001 a răspuns:

Am avut si eu, ca sa nu te mai manance te duci la o farmaciesi iti ei o solutie (iti recomand mentol)o sa simti osenzatie de arsura si rece dar nu te va mai manca si sa nu te scarpini ti se va inrautatii si iti va ramane semn ( niste puncte) mie mi s-a intamplat si te sfatuiesc sa nu te scarpini...Si ca sa iti treaca mai repede pe o bucata de material rosu torni tuica de prune si o asezi pe burta.Sa nu iesi afara ca se poate inrautatii ca sunt multi microbi! Succes! Funda?