| anonim_4396 a întrebat:

Am varsta de 17 ani si doua luni si sunt pe ganduri in fiecare zi.Am tot asteptat, dar deja e cam tarziu: Am penisul mic, nedezvoltat, ca al unui copil de 10-13 ani.(6 cm stare normala, 12-13 erectie, dar foarte subtire) Chiar nu stiu daca e normal, sau ce sa fac, cam toti prietenii mei au penisul mult mai mare. De medic, nu mai spun ca mi-e rusine sa merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, fiecare baiat mosteneste masura penisului de la tatal sau, si conform statisticilor medicale, penisul isi inceteaza cresterea in jurul varstei de 16 ani.Medicul nu are ce sa-ti faca, ca nu poate infleunta el genetica familiei tale.
Peste varsta de 20 de ani, poti face marire chirugicala de penis, posibil fiind sa-l mai mareasca cu 2- maxim 3 cm dar sansele sa ramai impotent sunt 50%, de aceea nu este recomandata aceasta operatie.

| dullcat a răspuns:

De unde stii ce marime au prietenii tai?

Urmareste aici:
https://www.youtube.com/watch?v=rJIf9bOh2xg

De medic ar trebui sa iti fie rusine doar daca ai igiena precara, in rest crede-ma ca s-a plicitisit de toate cate a vazut la viata lui.

| relian a răspuns:

Multumestei lu tactu, asa vei ramane, cu ce aia cum.Stiu ca suna aiurea, naspa, nu vrea nimeni sa se nasca, urit, sau cu scula mica, nu alege omu cum sa fie, dar poate alege parintii laughing iar in cazul tau lor nu lea pasat ca or sa aduca pe lume un baiat cu scula mica.

Astia is oamenii, asta e rasa umana, bolnavi si cu diferente uriase la mai orice.
Ia sa fi fost o selectie, sa se fi selectat si barbatii, sa fie lasati pentru gfacut copii doar aia cu scule normnale sau mai mari, ar fi fost alta viata nu? laughing

Degeaba iti este tie rusine sa mergi la medic, nici un medic nu are ceti face, asta e o problema ramasa inca nerzolvata la barbati si cine stie cit timp o sa ramana asa.

La femei, mai toate au rezolvare, dar nu si pentru barbati.
Cum spune Violeta sunt ceva operatii de marire a penisului, dar nu prea se stiu multe, cel putin sa gasesti oameni care au facut si sa spuna clar si cinstit cum este.

Unia isi fac astfel de operatii, pentru a lungi scula, dar no lungesc, ea e tot aia, doar ca o mai scoate in afara.Se taie un ligament care tine scula in abdomen si ea iese mai in afara.

Unele clinici spun ca is si riscuri, adica dupa, cand o sa o folosesti, sau, atuncu dupa operatie sa se infecteze etc.

Bine medicina avanseaza, asa ca poate peste ceva ani, o sa fie tot mai bine.

Imn grosime acolo este problema, se fac chestii care is in regula sa o faca mai groasa, doart ca nu tine mult, undeva la 8 luni 1 an, asa citisem cindva, acum poate or mai evoluat.

Era de fapt un implat de grasime, iti lua grasime pe pe corp si il baga in penis si asa se ingrosa, dar dupa 1 an grasimea aia se ducea si scula ramena cum fusese inainte.

Ce conteaza la o scula, mai mult grosimea, pentru ca majoritatea femeilor au puctul ala G sau locul unde se excita la maxim este undeva pe la intrare in vagin, nu tocmai la fund, asa cum tot vor unia sa o faca cit mai lunga laughing femeile nu prefera scule lungi, mai degraba groase, alea le satisface.

Vad unu spune ca ai mic ropenis, dar vorbeste prostii, ala are undeva la 8 cm cand este in ewrectie, ala este numit micropenis, deci in erectie.

Oricum nu ai tu bani de operatii si alea se fac undeva cand esti deja matur, cand organismul nu mai creste, cred ca dupa 24 de ani incolo.
Stiu pe cineva, care si-a facut o astfel de interventie, este arab, dar nu il stiu perdsonal, un alt amic de aici, mi-a spus ca si-a facut asa ceva.

Acum daca functioneaza totul bine, daca este in regula, cel mai bun ar fi sa gasesti pe unia care au facut asa ceva si sa fie sinceri.
Dar cum spun costa bani buni interventia asta, iar eu in RO daca si acolo se face asa ceva, te sfatui sa nu faci nimic acolo, te lasa aia fara nimic laughing

Romanii nu-s buni mai deloc in domeniul asta al medicinei, is f slabi spre catastrofe laughing daca e sa faci cindva ceva, fa-o in alta tara, unde interventia respectiva e floare la ureche pentru medicii de acolo.

Eu ce am vorbit cu femei, majoritatea prefera o scula undeva la 17-18 cm lunga si groasa de 5-6 cm, deci grosimea conteaza mai mult decat lungimea, crede-ma ca stiu ce spun.

| LaviniuA a răspuns:

Daca e mai mic, inseamna doar ca iti trebuie o fata mai mica happy Nu iti face griji, sunt destule pentru fiecare happy
Nu prea ma pricep dar am auzit ca se mai poate schimba marimea prin diverse metode (fara operatie).

| OmBanal33 a răspuns:

Ce ai tu, se numeste micro penis.
Sunt multi factori ce pot declansa acest lucru, cel mai probabil la nivelul hormonilor de crestere cand erai mic, era ideal sa spui parintilor de aceasta problema de la 14-15 ani.
Ideea este ca trebuie sa le spui lor pentru ca ai 17 ani, si sa mergi la medic.
Nu ar trebui sa iti fie rusine de parinti tai.
Cat despre tratament... din pacate orice tratament "vizibil" (ca sa iti creasca) sunt riscante si implica impotenta sau alte lucruri.
Nu sunt 100% sigur in ceea ce privesc tratamentele de aceea trebuie sa mergi la medic.
Insa sunt destul de sigur ca nu se poate mari fara repercusiuni.

| OmBanal33 a răspuns:

Iar in ceea ce priveste viitoarea viata sexuala, o sa trebuiasca sa "plusezi" in alte categorii. EX: Un preludiu un pic mai lung, eventual sa iti folosesti degetele.
Partea un pic mai grea este sa gasesti o fata care sa nu te ia in deradere si sa te considere egal. Sa fie alaturi de tine.
Evita, sa precizezi acest lucru la inceput, normal ca o sa apara si problema asta, si atunci cand apare ii precizezi acest lucru.
Dar nu e asa grav deoarece vaginul se "muleaza" pe ce are.

| OmBanal33 a răspuns:

Tocmai am realizat un lucru. Uita tot ce am scris, nu te incadrezi la micro penis, scuza-ma.
Penisurile sunt de diferite forme si marimi.
Al tau este complet normal.
Stai linistit.

| Jshshshehdh a răspuns:

Ai rezolvat