| Molga a întrebat:

Am vazut ca exista apa de gura cu peroxid de hidrogen, pentru albit dintii. Poate fi periculoasa substanta pentru gingii sau pentru dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Poti sa o folosesti linistita daca vrei... insa dai banii pe geam afara... dintii tai nici mai albi nu o sa fie nici mai sanatosi... apa de gura este un antiseptic bucal si atat nu face minuni... asa ca sfatul meu e sa nu dai banii pe el... e degeaba daca neaparat vrei albire la stomatolog se face, ei au produse tot pe baza de peroxid insa in concentratii mai mari normal... insa nu recomand albirea la nimeni...

2 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Mai bine este sa nu incerci pentru ca nu toti stomatologii agreeaza asa ceva. Exista riscul ca smaltul dintilor tai sa fie afectat in urma tratamentului de inalbire.

| monicaclaudia a răspuns:

Ciao nu stiu in ce cantitati este peroxidul in apa de gura dar daca urmarim publicitatzile si pasta de dinti cica are proprietatea de a albi de a proteja etc.
eh nu stiu exact raspunsul la intrebarea ta doar ca dau si eu cu parerea .deoarece produsele care le-am folosit eu farmacie dentist sau tratamete auzite ( facute in casa ==) au folosit nu zic nu dar ATENTIE daca ai dinti sensibili nu e bine sa folosesti produse pentru albirea dintilor deoarece iti afecteaza mult sensibilitatea la cald sau rece.
deci o avea o foaie ilustrativa cu pro si contro cit si cum trebuie sa il folosesti (( aici sunt un pic de date chimice http://www.oltchim.ro/uploaded/FISA%20APA%20OXIGENATA%20_rev.6.pdf
Daca ai plombite pe dinti si faci albire s-ar putea sa ai surpriza neplacuta de a avea dintii mai albi decat plombele ca acestea nu se albesc.Pe langa asta ar trebui sa renunti la sucuri acidulate, la cafea, la fumat... Faza asta cu pastele de dinti si apele de gura care iti fac dintii super albi eu nu cred.