| Radandam a întrebat:

Am văzut ca pe toate prospectele scrie că, pastila trebuie înghițita cu apa. Eu nu am înghitit niciodată pastile, le-am spart în gura și am dat cu apa multă. Voi credeți ca își fac efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Pastila care trebuie înghițita cu apa își face efectul doar daca ajunge întreaga in intestinul subțire. Daca e sfărâmată se dizolva in stomac, si nu stomacul asimilează substanță activa din pastila ci intestinul subțire.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

In fine, eu am făcut mereu asa și a funcționat

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Atunci de ce mai întrebi?

| WhiteLife a răspuns:

Unele pastile sunt invelite in mai multe straturi, astfel incat sa se dizolve in intestin, nu in stomac (in general se dizolva in stomac). Altele au straturi care se dizolva treptat, asa ca substanta respectiva este cedata continuu timp de mai multe ore (deci cu eliberare prelungita). Altele sunt acoperite pentru a le masca gustul urat, deci pentru a fi mai usor de inghitit. Este bine sa iei pastilele asa cum sunt, dar daca nu le poti inghiti, spune-i medicului sa-ti prescrie aceeasi substanta sub o alta forma (pulbere, sirop etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de pastila. Unele se elibereaza rapid altele lent, unele in stomac altele in duoden. Sa nu mai faci asa ceva pentru ca irita esofagul si poate sa te si zgarie. un paracetamol mai merge spart dar nurofen nu.

| aleee5262 a răspuns:

Mai bine le inghiti cu apa, pe langa ca nu simti gustul si e mai bine asa pebtru ca isi vor face efectul cand ajung in stomac.