| Username61 a întrebat:

O pastila dulcolax 5 mg,poate știți cum arată,e o pastila mica verdelaughing))eu nu am înghițit niciodată pastile indiferent cat de mica a fost. Le rod când e cazul. Acum am spart în dinți,dar o participa din pastila a alunecat intreaga in gat și cred că s-a blocat acolohappy. Acum,pastila fiind foarte mică sau mai bine zis o parte din acea pastila foarte mică, poate cauza mai târziu probleme cu respirația, sufocare, ceva? Sau in cazul pastilelor foarte mici nu e problema? E posibil să se dizolve singura in câteva ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dulcolax nu este pastila verde tu stii ce pastile iei? Sau le iei ca pe bomboane?

| dullcat a răspuns:

In astfel de cazuri bea pur si simplu apa.E mai productiv decat sa iti induci panica gandindu-te la sufocare si alte asemenea scenarii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu s-a blocat, tu doar ai impresia asta. Te-a zgariat pe gat pentru ca avea marginile ascutite dupa ce ai spart-o dar nu s-a blocat.

| Username61 explică (pentru Furnicuta000):

Dar e posibil să te sufoci de la o pastila de genul? întreaga are diametrul de 0, 5 cm, iar o partea din ea care ar fi alunecat să aibă 0, 3 poate nush...adică chiar dacă s ar bloca nu s ar dizolva in câteva ore sau ar pune probleme?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Username61):

Sansele sa-ti ramana in gat o pastila asa mica sunt aproape 0 si chiar daca ramane nu cred ca o sa aiba cum sa-ti blocheze caile respiratorii astfel incat sa nu mai circule deloc aer. Si chiar daca iti ramane in gat, sa zicem prin absurd, dai cu apa si se duce. Ele sunt fabricate astfel incat sa nu existe pericol de sufocare

| Lupică27 a răspuns:

Tu ai ceva la cap nu in gat.

| Miruna333 a răspuns:

S-a dizolvat in gat sau in esofag, stai calm/a. Cel mai bine iei cu apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea apa fierbinte daca ti-e frica ca inca e acolo